24 Ocak 2015 Cumartesi

Blogger Profil Düzenleme Blog Adresi Ekleme Resimli Anlatım

Tarih24 Ocak 2015 Cumartesi
blogger profil düzenleme blogger profil ayarları blogger yardım dersleri

Blogger hesaplarımızda sıkıntı yaşadığımız bir konuya deyinmek istiyorum.Blogger profil düzenleme konusunda resimli bir klavuz hazırlayarak herkese yardımcı olacağım.Bu konu çeşitli etkinliklerimizde çok işmize yarayacak bir uygulama.

Blogger profillerimizde sıkıntılı bir durum mevcut.Blogger yazarları tarafından bloglarımıza bırakılan yorumlarda ismine tıkladığımızda blogger profiline veya google+ profiline yönleniyor.Blogumda yorum yapan kişilere dönüş yapmak için tıkladığımda pek çok kişinin blog adresi blogger profilinde yok.Blogger profili ve blog adresi farklı ise blogunu bulmak imkansız hale geliyor.

Aşağıdaki anlatacağım blogger profil düzenleme ayarları ile blogger profilinize blog adresinizi ekleyebileceksiniz.

Blogger Profil Düzenleme / Blog Adresi Ekleme Resimli Anlatım
1.Adım
Blogger kumanda panelinin sağ üst köşesinde bulunan "Blogger Kullanıcı"adımıza tıklıyoruz.Açılan pencereden "Blogger Profil" tıklıyoruz.
blogger profil düzenleme resimli anlatım

2.Adım
Karşınıza blogger profiniz geliyor. Burada hiç bir ayar yapmadıysanız sadece izlediğiniz blogların listesi sıralanıyor.Bu alanda yapmanız gereken sağ üst köşede bulunan  "Profili Düzenle" tıklamak.
blogger profil düzenleme

3.Adım
İlk olarak "Blogger Kullanıcı Profili Ayarları" bölümünü düzenleyelim.
blogger kullanıcı profili düzenleme

1 yazdığım kutucuğa tik atarsanız blogger profiliniz yorum yazdığınızda, isminize tıklandığında herkese açık görünür.
2 yazdığım  kutucuğa tik atarsanız herkes sizin kayıtlı olduğunuz mail adresinizi görür.(Herkesin görmesini tavsiye etmem. Blogger hesabınızın güvenliği açısından)
4 yazdığım kutucuğa tik atarsanız google friend connect hesabınızla takibe aldığınız tüm bloglar herkese açık olarak blogger profilinizde görünür.
3 yazdığım alanda "Gösterilecek Blogları Seçin" burası en önemli yer .Blogger hesabımızda birden çok blog adresimizi barındırıyoruz.Bu alandan blogger profilimizde görünmesini istediğimiz bloglarımızı seçebileceğiz.(Etkinliklere katılıyorsanız tek blog adresi seçmenizde fayda var)
blogger profilinde görünecek blogları seçmek
1 yazdığım alandan blogger profilinizde görünmesini istediğiniz bloglara tik atarsanız blogger profilinizde o bloglar herkese açık bir şekilde görünür.Tik atma bittikten sonra en altta "Ayarları Kaydet" tıklıyoruz.
4.Adım
"Ayarları Kaydet" yanında bulunan "Profili Düzenle'ye Geri Dön" tıklıyoruz.Buradan aşağı doğru indiğimizde "Kimlik Bilgileri" "Profil Fotoğrafı" "Ses Klibi" seçeneklerimiz mevcut.

Kullanıcı adı:  kayıt olduğumuz gmail hesabımız yazılıdır.
E-posta adresi: okuyucularımızın bizimle iletişime geçebilecekleri farklı bir email adresi yazabilirsiniz.
Görünen ad : blog yorumlarında görünen adınız(Tıklandığında blogger profilinize yönlenir)
Profil Fotoğrafı:bu alanda gözat tıklayarak blogger yorumların yanında görünen profil fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.
Ses Klibi :Bu alanda bir ses klibi url'si ile okuyucularınıza merhaba diyebilirsiniz :)
4.Adım
Aşağıya doğru indiğimizde gelen bölümler sırası ile "Genel" "Konum" "İş" bilgilerinizi isteğe bağlı olarak dolduracağınız bölüm.
blogger profil düzenleme genel konum iş
Bu alanda şunu belirtmek istiyorum Ana sayfa URL'si yazan yere blog adresinizi yazarsanız blogger profilinizde resminizin altında "web sayfam" olarak görünür.Tıklandığında bu URL'ye yönlenir.Diğer bölümler zaten çok açık bir şekilde yazıyor.Bu alanları isteğe bağlı dolduruyorsunuz.
4.Adım
Aşağıya geldiğimizde "Ek Bilgiler" alanı mevcut bu alanı isteğe bağlı olarak istediğimiz şekilde doldurup "Profili Kaydet" tıklıyoruz.
blogger profil ayarları ek bilgiler

Yukarıda anlattıklarımı uyguladığınızda blogger profilinizi düzenlemiş olursunuz.
Blogger yardım dersi makalelerimde öğrenmek istediğiniz blogger konulu sorularınızı yorum yazarak sorabilirsiniz.Sorularınızla banada ileride anlatacağım konularda yol haritası çizmiş olursunuz.Yazdığım makale anlatımını olumlu/olumsuz eleştirebilirsiniz.Olumsuz eleştirileriniz benim daha iyi içerik yazmamı sağlar ;)
Bir başka blogger yardım dersinde görüşmek üzere :B

"Bu makalede kullanılan tüm ekran görüntü resimleri ve yazılar sosyal medya kafe'ye aittir.Yazıların ve ekran görüntü resimlerinin yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir.İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."

6 yorum:

 1. Yine faydalı bir yazı olmuş canım bizler için.

  YanıtlaSil
 2. Yine bilgi yüklü bir paylaşım olmuş.
  Emeğinize sağlık…
  Sevgiler…

  YanıtlaSil
 3. Ellerinize sağlık yeni başlayanlar için özellikle çok önemli .

  YanıtlaSil
 4. Elinize sağlık
  Cok yardimci oldu
  Tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı elinize sağlık.

  YanıtlaSil

💭🙇📝😊

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan tüm ekran görüntü resimleri ve yazıları Sosyal Medya Kafe'ye aittir.Yazıların ve ekran görüntü resimlerinin yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir.İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması,tariflerin veya yazıların ekran görüntüsünü alarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır...