16 Mayıs 2017 Salı

Duyarlı (Responsive) Web Tasarım

Tarih16 Mayıs 2017 Salı
Duyarlı Web Tasarım
Duyarlı web tasarım günümüz kullanıcılarının ihtiyaçlarını gerçekten karşılamak için web sitesi stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır.Gelişen teknoloji ile son yıllarda web tasarım çalışmalarında duyarlı( responsive) web tasarımlarının önemi gittikçe artmaktadır.

Duyarlı (Responsive) Web Tasarım Nedir?

Duyarlı web tasarımları,kullanıcıların farklı cihazlarında mükemmel bir görüntülenmeyi amaç edinmiştir.Bu bir web sitesinin tabletinizde,telefonunuzda veya masa üstü bilgisayarınızda harika bir şekilde okunmasını, gezinmesini kolaylaştıran profesyonel web tasarımlarıdır.

Web Sitenizde Duyarlı Tasarım Neden Kullanmalısınız ?

 

1. Birden Fazla Cihaz Kullanan Kullanıcıyı Destekleme

 

Kullanıcıların  farklı zamanlarda ,çeşitli cihazları ve ekran boyutlarını kullanarak sitenize geri döndüğü bir dünyada yaşıyoruz.Sabah iş yerinde masaüstü bilgisayar kullanan kişi aynı gün öğle yemeği molasında telefon veya tabletiyle sitenizi ziyaret etmektedir.Sitenize giriş yaptığında rahatlıkla okumalı ve aradığına rahatça ulaşabilmelidir.

2. Geliştirilmiş Arama Motoru Sıralaması (Seo)

 

Google, uzun zamandan beri farklı cihazları ve ekran boyutlarını kullanan kişileri desteklemek için responsive tasarım kullanmayı önermektedir.Bununla birlikte Google en iyi kullanıcı deneyimini sağlamayı hedefliyor.21 Nisan 2015 itibarıyla Google, duyarlı web tasarıma sahip siteleri ödüllendirmeye başlamıştır.
Google, SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi planlarında responsive tasarımları önemli bir faktör haline getirirken duyarlı(responsive) olmayan siteleri de cezalandırdığını duymaktayız.

3.Hemen Çıkma Oranı 

 

Web sitenizde orijinal içerik ve profesyonel bir görüntüye sahip olsanız da duyarlı web tasarımına sahip değilseniz kullanıcı rahat okuyamadığı veya dolaşamadığı bir siteyi hızlıca terk eder. Bu durum kullanıcı memnuniyetsizliğine yol açar  ve web sitenizin sayfa sıralamasını olumsuz etkiler.

4.Markalaşma

 

Duyarlı bir web sitesi oluşturmak markanızın imajını web dünyasında daha öne çıkaracak ve sürekli bir şekilde görsel olarak fark yaratacaktır. Bu marka imajınızı ve farkındalığınızı arttırmak ile birlikte daha başarılı işlere imza atmanızı sağlayacaktır.Müşterilerinizin memnuniyeti arttıkça markanızın değeri de hızlıca artacaktır.


Sonuç olarak;
Duyarlı tasarım, rekabette önde olmanızı sağlar. İçerik açısından zengin mobil sitelere ve uygulamalara olan talep, masaüstü internet kullanımını gölgede bıraktığından, daha iyi kullanıcı deneyimi, güçlü online markalaşma, daha düşük bakım maliyeti ve etkili SEO için rahatlatıcı bir çözüm sunmaktadır. Google'ın en yeni algoritma değişikliği ile Google sıralamalarında, responsive tasarımlar kullanıcı dönüşüm oranlarında belirleyici faktör olmaktadır.


Web sitenizin güncelliğini kaybettiğini düşünüyorsanız responsive web tasarım ile tekrar rakiplerinizin karşısına çıkabilirsiniz.Bunun için responsive kodlama bilginiz olmayabilir öyle ise size yardımcı olacak web tasarım sitelerine başvurma zamanı gelmiştir.
Duyarlı (Responsive) Tasarım

Web siteniz var veya yeni bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız sizlere dünya genelinde profesyonel hizmet sağlayan ,14 yıldır web tasarımları ve blog tasarımlarını en kaliteli  şekilde hazırlayan www.templatemonster.com ile tanışmalısınız.

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı hızla arttığından, mobil cihazlara uygun web sitelerinin önemi de artmaktadır. Kullanıcıların yüzde 80'i, mobil cihazlara uygun bir web sitesinden daha fazla satın alma olasılığı bulunduğunu iddia etmektedir. Duyarlı tasarım kullanarak, rakiplerinizin önünde durabilir, kullanıcı tabanınızı artırabilir ve kendinize büyük bir marka yaratabilirsiniz.  

Templatemonster sitesini ziyaret ettiğinizde 26.640 adet profesyonel web tasarımı  arasından ihtiyaç duyduğunuz en uygun duyarlı(responsive) tasarımı bulabilirsiniz.

Templatemonster Sitesinde Bulunan Başlıca Web Tasarım Kategorileri
 • İş ve Servisler
 • Moda ve Güzellik
 • Ev ve Aile
 • Tasarım ve Fotoğrafçılık
 • Gayrimenkul
 • Arabalar ve Motosikletler
 • Medikal
 • Spor
 • Dış Mekan ve Seyahat
 • Gıda ve Restoran
 • Elektronik

Responsive Tasarım

7/24 müşteri hizmetleri ile satın aldığınız web tasarımından memnun kalmadığınızda, ücretsiz olarak başka bir tasarımla değiştireceğini garanti veren,tek site lisansıyla  marka kimliğinizi koruyan Templatemonster  responsive tasarım sayfasından bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Kafe okurları olarak, duyarlı tasarımlar için düşünceleriniz nedir?

Web yolculuğunda herkese başarılar diliyorum😇
Sibel Ordueri

12 yorum:

 1. Bir blog yazarı olarak responsive kullanmaya başladığımdan beri ciddi farklılıklar gördüm. Mesela blogun tıklanma sayısı arttı. Okuyucu blog içinde daha rahat gezdiğini söylediğinde bu artışın sebebini anlamış oldum. Yazıda da belirttiğin gibi çoğunluk telefonu ve tableti ile fırsat buldukça blog okuyor. Böyle tasarımlar gerçekten blog içi gezinmede ciddi kolaylık sağlıyor.
  Ben de blog okuyorum sık sık ve samimiyetimle söylüyorum, bazı bloglardan nasıl çıkacağımı şaşırıyorum. Beni bloga çeken yazıyı bile zor okuyorum kaldı ki gezinti yapmak imkansız.
  Duyarlı tasarımlar sayesinde daha profesyonel bir şekilde internet dünyasına uyum sağlıyoruz.

  YanıtlaSil
 2. Çok değerli bir konu..Kaliteli bir yazının gün yüzüne çıkmasında ve okunmasında en önemli yol mobil uyumluluktur. Bu konuda daha dikkatli olmalıyız. Eksiklerimizi hızla gözden geçirmeliyiz. Teşekkürler bu konuya değindiğiniz için.

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle katılıyorum.Google artık mobil dizayna daha çok önem veriyor.Responsive temalar ayrıca çok daha şık duruyor:)Kaleminize sağlık:)

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler canım eline ,kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 5. Ben de responsive tasarimlari çok kullanisli buluyorum. Blogumla ilgili birçok isi telefonla yaptigimdan birçok bloga bu yüzden yorum yazamadigim oluyor.

  YanıtlaSil
 6. Çoğu zaman telefon ile siteleri okuduğum için duyarlı temaya sahip siteleri okumak çok daha kolay oluyor. Ara sıra da olsa responsive temaya sahip olmayan siteler ile karşılaştığımda çıkmak zorunda kalıyorum. Böyle siteler okuma kolaylığı sağlamıyor ve maalesef okuyucuyu kaçırıyor.

  YanıtlaSil
 7. Templatemonster sitesinden daha önce wordprees için responsive tasarım satın almıştım.Sitenin hizmeti ve müşteri ilişkileri çok iyi.İleride web sitesi kurmaya karar verirsem yine templatemonster sitesinden responsive web tasarım alırım.Responsive tasarımlar ciddi anlamda fark yaratıyor.

  YanıtlaSil
 8. bloğumun sizin tarafınızdan olumlu ya da olumsuz eleştirilmesini çok isterdim :) çünkü bana çok yabancı kavramlar..

  YanıtlaSil
 9. evet aslında dikkat etmek önemli

  YanıtlaSil
 10. Responsive tasarima sahip
  olmayan sitelerin yazılarını okumakta zorlanıyorum. Gözlerim fena halde yoruluyor. Örneğin siteniz uyumlu ve telefonumdan çok rahat okuyorum. Ferah ve insanın içini sıkmıyor. Templatemonster sitesine kısa bir ziyaret yaptim. Açıkçası neye bakacağım şaşırdım. Seçenek çok fazla çünkü. GeniS bir zamanda tekrar bakacağım. Tema arıyorum çünkü. Bu yuzden site hakkında ayrıca bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum Sibel Hanim. :) Sevgiler diliyorum.

  YanıtlaSil
 11. Bir blog veya sitenin en önemli unsuru temadır. Çok doğru ve önemli konulara değinmişsiniz, teşekkürler. Fakat sanırım Template Monster sitesi Blogger ile ilgili tema paylaşmıyor. Fiyatların bu kadar uçuk olmasına da şaşırdım açıkçası. Themeforest sitesinde de binlerce temaya ulaşılabiliyor ve çok daha ucuz. Üstelik Blogger temaları da var.

  YanıtlaSil
 12. güzel bir konu gerçekten bilgi işlemci olrak kesinlikle katılıyorum dediklerinize

  YanıtlaSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan tüm ekran görüntü resimleri ve yazıları Sosyal Medya Kafe'ye aittir.Yazıların ve ekran görüntü resimlerinin yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir.İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması,tariflerin veya yazıların ekran görüntüsünü alarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır...