15 Şubat 2015 Pazar

Köşe Yazarı Nasıl Olunur?

15 Şubat 2015 Pazar
Köşe Yazarı Nasıl Olunur
Merhaba
Bir önceki yazımda köşe yazarı nasıl olmalı demiştim. Şimdi ise köşe yazarı nasıl olunur başlıklı bir yazı altında bir köşe yazarında olması gereken vasıfları yazmak istiyorum. Bildiğim kadar ile, tecrübem yettiğince kalemim döndüğünce.
Köşe yazarı olmanın bana göre olmazsa olmazı fazlaca okumak. Ne okuduğunuzun, hangi tür okuduğunuzun çok fazla önemi yok. Buna neden gerek var? Kelime haznesinin gelişmesi, cümle kurarken kelimelere takla attırmak için buna ihtiyacımız var. Bir çoğunuz bilir ki kelimelerin dans ettiği yazı daha cazip, daha okunası gelir. Öznesi başta yüklemi sonda olan cümleler için çabalamak yerine, doğal cümleler kurmayı tercih etmeliyiz anlamı bozup saçmalamadan. Her konu hakkında araştırma yapmalıyız bu arada. Okuduklarımız anlayabilmek için, konuşulan ortamlarda konuyu bir yerinden yakalayabilmek için. Ancak köşe yazarlığı yapmak için kendimize alan belirlemeliyiz. Ve yoğunlaştığımız takip ettiğimiz konu o olmalı. Mesela köşenizde magazin yazıyorken siyasetle ilgili ahkam kesmek ne derece doğru olur? Veya şöyle sorayım; ne kadar ciddiye alınırız? Ya da altını ne kadar doldurabiliriz. Gelen kontra bir soruya nasıl cevap verebiliriz. İşte tüm bunlar köşe yazarlığında ciddi risk.
Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi altını dolduramayacağımız başlıklar atmak köşe yazarlığına başlamadan bitirir hayallerimizi.
Asla taklit olmamalıyız. Kendi duruşumuz olmalı ve bunu korumalıyız. Başkalarının yazılarından bir noktaya kadar esinlenebiliriz. O noktadan sonrası direkt çalmaya girer, bu şahsi fikrim. Yani cümlede kelimelerin yerini değiştirmek veya orada kullanılan kelimelerin yerine eş anlamlısını kullanıp yazıyı tamamlamak bana göre emek hırsızlığıdır ve bunu yapan yazar(!) kopyala yapıştır yapanlar ile aynı ayardadır.
Türk Dil Kurumu (TDK)'nun sitesini bolca kullanmalıdır. Gerçi son zamanlarda birebir kullanmıyorum, yani faks yerine belge geçer demek pek hoşuma gitmiyor işin açığı. Ama olmazsa olmazlar var değil mi? Mesela, herkes yerine "herkez" diyen, beğendim yerine "beyendim" diyen var. Hatta geçenlerde bir blog yazarının "muhappet" yazdığını gördüm ben. Bu gibi tereddüt edilen durumlarda, evet TDK kurtarıcı. Gidip sorun merak etmeyin kimseye söylemez:)
Tüm bunlara çok fazla dikkat edip yazamayanlar da var! Bir konuyu toparlayıp ortaya sunamayanlar da var! Bu çok normal çünkü yazma işi yetenek işi. Eğer sizde bir bu anlamda bir ışık varsa, eliniz kalem tutuyorsa yukarıda yazdıklarımın bir geçerliliği olur.
Diyelim ki tüm anlattıklarım sizde var ama nerede, nasıl yazacaksınız? Ben köşe yazarlarının bu kadar fazla olmadığı, web sitelerinin hiç olmadığı bir dönemde başladım. Bu avantaj mı bilemiyorum tabi. Bir gazete Taraftarın Sesi diye bir köşe açmıştı, ben de bir yazı yazıp yollamıştım faksla tabi mail yok o zaman:) İki gün sonra yazım yayınlandı ve sürekli yazmam için teklif geldi. Sanıyorum şanslıydım. Bu şekilde ilerledim yani fırsatları değerlendirmek gerekiyor sanıyorum.
Artık birçok internet sitesi türedi değil mi? Ve şimdiki yazarlar daha bir şanslı sanki. Yazarak kendini ifade etmeyi başaran insanlar bu gibi sitelerle e-mail yolu ile irtibat kurup kendilerini ve hünerlerini çok rahat anlatabilirler. Gerçekten işlerini yapanlar ise tercih edilirler. Tabi birkaç red veya pozisyon olmadığından negatif dönüşler alırlar ama bu çok normal. İnanan başarır. Bu arada çok önemli bir hususu yazmadan geçmeyeyim. Yazmak bana göre duygu işidir, madde çok geri planda kalmalıdır. 'Ben köşe yazarı oldum, paramı kazanayım' diyen başlamadan kaybeder. Para hırsı her yerde olduğu gibi burada da insanı mahcup eder. O sebepten yazılarınızı yazın, yollayın yayınlansın.
Özetlemek gerekirse, başarı için; iyi bir kalem, iyi bir okuyucu, iyi bir dinleyici, iyi bir araştırmacı olmalısınız, olmalıyız. Sevgiler
köşe yazarı nihal yeşiltaç orhan
Yazar Hakkında:Nihal Yeşiltaç Oran. İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyorum. Bir müzik yapım firmasının basın ve halkla ilişkilerini yürütüyorum. Mesam üyesiyim. Uzun yıllardır köşe yazarlığı yapıyorum. Hüzün Sarısı isminde bir yaşam blogum var. Evliyim iki evlada sahibim. Az uyuyup çok çalışanlardanım.


Köşe Yazarı Nasıl Olunur ? Makalemi Beğendiyseniz,Aşağıdaki Sosyal Ağ Butonları Sayesinde Paylaşabilirsiniz.
💕⃕


"Köşe Yazarı Nasıl Olunur?" için 18 yorum:

 1. Ne güzel bir yazı. Her bir satırı önemli bilgilerle dolu.:Y

  YanıtlaSil
 2. Köşe yazarı nasıl olunur ? yazınızı keyifle okudum.Köşe yazarlığına başlama konusunda çok şanslısınız :) Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet köşe yazarı olmak hayalim yoktu. Sadece ilgi alanıma giren bir konuda fikrimi yazdım yolladım:)

   Sil
 3. Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 4. Ben mesleğim gereği doğru yazı yazmak ve hatasız yazmak zorundayım. Uzun yıllar kendi grafik atölyemin yanı sıra MEB Fatih ve çevre okullarının dergilerini çıkarmak, yayınevinde okul kitapları grafik - metinleri hazırlamak ve de dersane geçmişimi de eklersek kendi yapıma göre bayağı yol katettiğimi düşünüyorum. Bu blog yazılarımda da özellikle dikkat ettiğm bir konu. Sonuçta okuyanlara hatasız ve akıcı bir metin hazırlamak sanırım bir blog yazarı olarak boynumun borcu. Tabi TDK sağolsun. Dediğin gibi çok faydalanıyorum oradan...

  Yüreğine, kalemine sağlık. Çok güzel bilgi içeren bir yazı. Sevgiler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım senin daha farklı bir sorumluluğun var bu anlamda. Ancak blog yazılarını okunası hale getiren de bu tecrüben.
   Sevgiler

   Sil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş ablacım ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Güzel bilgiler teşekkürler... Umarım bende bir gün köşe yazacak yeteneğe ulaşırım... Seviyorum yazmayı ama kafam karışık biraz sanırım yazma konudunda:) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. Ya sevdiğiniz ya da bildiğiniz bir konuda yazmalı! Yoksa tökezlenirsiniz. Teknik konuları, eğer "özgün yazı" konusunda başarılıysanız; mutlaka birileri sufle verir. Tabi bu konuda niyetinizde ne kadar ısrarcı olduğunuza da bağlıdır. Keyifli bir yazı olmuş.
  Bu arada, şanslı ve şansını kullanan kişilerdensiniz; diye düşündüm. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. Demin, "tökezlersiniz." yazacağıma "tökezlenirsiniz." yazdım. Aynı anda hızlı okuma, düşünme ve yazmayı bir arada kullanınca bu kazaları da yaşarsınız. :)
  Allah'tan blogda fazla başıma gelmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim blogda da başıma geliyor, farkedersem düzeltiyorum:)

   Sil
 9. güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 10. Kısa zaman içerisinde ilk köşe yazısı yayınlanacak biri olarak makale dikkatimi çekti. Önerileri dikkate alacağım @bw

  YanıtlaSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır...