11 Temmuz 2015 Cumartesi

Ana Sayfa » , , , , » Eskiden Ramazanlar Nasıldı Günümüzde Ramazanlar Nasıl

Eskiden Ramazanlar Nasıldı Günümüzde Ramazanlar Nasıl

11 Temmuz 2015 Cumartesi
Eskiden Ramazanlar Nasıldı Günümüzde Ramazanlar Nasıl
Ramazan ayı boyunca en az birkaç kere duymuş veya kendiniz söylemişsinizdir "Nerede o eski Ramazanlar?" diye. Ramazanlar mı değişti yoksa insanlar mı? İnsanlar Ramazanları değiştirmiş olabilir mi? Değişen bir şeyler var. Gelin birlikte bakalım: Eskiden Ramazanlar nasıldıGünümüzde Ramazanlar nasıl? Yaşımız yettiğince, dilimiz döndüğünce eski Ramazanları yad edelim.

Eskiden Ramazanlar Nasıldı?

Komşuluk, dostluk, paylaşım içinde geçerdi Ramazanlar. Az uz ne varsa paylaşılırdı. Kapkacaklar kapıdan kapıya dolaşırdı. Bir elin yaptığını öteki el bilmezdi. Az öz olan varlıkların beti-bereketi vardı. Var olanla doyan gözler, gönüller vardı. Çocukların yüzünde tebessüm, yuvalarda neşe vardı.
 • Çalan davullar, dile gelen maniler ile kurulurdu sahur sofraları. Coşkuyla yanardı bir bir evlerin lambaları.
 • Dualarla nidalarla tamamlanan sahurun sabahında başlardı sevinçli iftar hazırlıkları.
 • Komşu komşunun külüne muhtaçtır demiş atalarımız. Boş dememişler. Kimde ne varsa yeterdi hepsine.
 • Konuklar davet edilir, her gün bir başka evin sofrası zenginleşirdi misafirleriyle.
 • Top sesleri 'haydi derdi buyurun sofraya.'
 • Ramazanın manevi gücünün etkisi ile bir araya toplanan bu insanlar iftardan sonra başlarlardı taaa bu güne kadar beynimize kazınmış o eski Ramazanları yaşatmaya.
 • Udlar, kanunlar çalarken huşu içinde söylenen fasılları dinleyerek büyüdü bir dönemin çocukları.
 • Gölge oyunlarını hazırlamak da, oynatmak da, izlemek de bir başkaydı elbette.
 • "Yar bana bir eğlenceeee!" derdi Karagöz ile Hacivat.
 • Macunları, kağıt helvaları hatırlarsınız değil mi? Peki ya horoz şekerini?
 • İp cambazları, hokkabazlar meydandaki kalabalığa unutulmaz vakitler geçirmek için oradaydılar.
 • Kukla gösterileri küçük büyük herkesin eğlencesiydi.
 • Bayramlarda büyükler, eş-dost mutlaka ziyaret edilir bayramlaşılırdı. 
 • Çocukların ellerine içi şeker ve harçlık dolu mendiller tutuşturulurdu.
Peki ya günümüzde....
Günümüzde Ramazanlar Nasıl?

Günümüzde Ramazanlar daha içe dönük yaşanıyor. Bu konuda genellemeler yapmak doğru olmasa da eskisi gibi paylaşımcı, Ramazanın ruhunu hissetmeye, yaşatmaya yönelik çalışmaların pek olmadığını söyleyebiliriz. Son birkaç yıldır belediyelerin desteğiyle bazı faaliyetler yapılmaya çalışılıyor ama eski havasının olmadığı kesin. Sanırım Ramazanın özündeki ruhu artık hissedemiyoruz.
 • Sahurda davulcular eskisi gibi mani dizmiyor çünkü insanlar rahatsız oluyor. Bunun yerini artık telefonların alarmları almış durumda.
 • İftar yemeklerinde konuk ağırlama isteği gittikçe azalıyor sanki.
 • Televizyondaki programlar ip cambazlarının, hokkabazların, orta oyunlarının, kukla gösterilerinin verdiği, canlı canlı yaşanan o coşkuyu vermiyor.
 • Top veya ezan sesini duymak için kapıda veya pencere bekleyen kulaklar şimdi direk televizyona bakarak açıyor iftarını.
 • Artık bayram tatili demek bayramlaşmak demek değil. İple çekilen tatil günleri, kimsecikler kapıyı çalmadan bir yerlere gitme yarışına döndü.
 • Çocuklar bayramın manasını artık tam olarak anlayamıyor. Çünkü hevesle beklenen bayram alışverişine gerek yok. Çünkü zaten sürekli alışveriş durumundayız. Bu yüzden bayramlık kavramı neredeyse kalkmamış gibi.
 • Mendile harçlık sarmanın yerini sanırım telefona kontör yüklemek aldı.
Ramazanlar değişmedi. Ramazanlar değişmez. Sanırım insanlar Ramazanı değiştirdi. Pek çok kavramda olduğu gibi bu kavramın da içi boşaldı. Oruç tutma ve bayramlaşma coşkusu yerini oruç tutma ve bayramlaşma vazifesine bıraktı.
"Nerede o eski Ramazanlar?" demek yerine bugünün Ramazanlarını dünkü gibi yaşamak ve yaşatmak elimizde...


"Eskiden Ramazanlar Nasıldı Günümüzde Ramazanlar Nasıl" için 15 yorum:

 1. Ramazan denildiğinde artık sadece çocukluğum geliyor aklıma. o zaman herşey gerçekten bir başkaydı. Çocukluğu verdiği temizlikle mi bilinmez, davulun sesi ile heyecanlanlanırdım. Şimdi ise rahatsız olanlardanım ne yazık ki :(

  YanıtlaSil
 2. Nerde o eski Ramazanlar sözünün son görenlerindenim sanırım. Yarın Ramazan diye mahallenin çocukları tenekeye ip bağlar akşam namazına müteakkip sokak sokak dolaşıp çalardık. Bizim de sevinç gösterimiz buydu zira bizler şeytanların bağlanmasını kutlardık.

  Hey gidi günler hey...

  YanıtlaSil
 3. Şimdi ramazanla normal günler arasında sanki hiç fark yok. Ama eskiden ramazanı iple çekerdik. Kalabalık kocaman bir aile olurduk çünkü :)

  YanıtlaSil
 4. Ramazan sofrası kalabalık olunca, sohbetler havada uçuşunca güzel bence. Yoksa evde kendi kendine iftar yapmanın bir keyfi yok. Günlük hayatın koşturmacasında buna da vakit ayıramıyoruz maalesef.

  YanıtlaSil
 5. Sanırım bunu çok sık söylüyorum; ama yalnız Ramazanlar değil her şey tatsızlaştı... Mekanik bir zamanda makineleştiğinden bihaber robotlar halinde yaşıyoruz adeta...

  YanıtlaSil
 6. Çocukluğumun son demlerinde tattığımı hatırlıyorum eski Ramazanların güzelliğini.. Sonra maalesef kayboldu... Bazen büyümesek daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum..:) Umarım bizler de çocuklarımızın hatıralarında hoş Ramazanlar bırakmayı başarabiliriz..
  Sevgiler..:)

  YanıtlaSil
 7. eski ramazan yada yeni ramazan diye bişey yok bence aile bağlarınız nasılsa ramazanda öyledir... ben beni bildim bileli 10 numara ramazanlar var tek fark zaman :D

  http://microsoftteknolojileri.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 8. Malesef bütün örf ve adetlerimizi farkında olsak bile bir şey yapmadan yavaş yavaş kaybediyoruz.


  YanıtlaSil
 9. Her şeyin keyfi zamanla çok değişiyor (:

  YanıtlaSil
 10. mendile sarılan harclığın yerini kontör yüklemeler aldı gerçekten de . ne güzel bir tespit :(

  YanıtlaSil
 11. Aslında kalabalık aileler Ramazanı çok güzel yaşatıyorlar. Bir de üstüne üstlük sokağa taşıyorlar. Yaşadığım mahallede binalarda balkon yok millet kaldırımmış sokakmış aldırmıyor iftar sonrası sokakta semaverler kaynıyor. Sahura kadar kadınlar çocuklar hep ayakta, sokakta. Gerçi bu canlılığın sebebi cami ile sırt sırta oturmam da olabilir:) Duman yüzünden bazen pencere açmak problem olabiliyor ama yine de güzel, şikayet etmiyorum... Sevgiler.

  YanıtlaSil
 12. Güzel bir karşılaştırma olmuş elinize sağlık. Ben de eskiye dair pek çok şeyi özlerim hep...

  YanıtlaSil
 13. Eskiye dair hatırlayabildiğim şeyleri çok özlüyorum.. Modernleşme adı altında kayıplarımız oluyor. Bu arada etiketlendiniz efendim blogumda,bekleniyorsunuz. :)

  YanıtlaSil
 14. Eski ramazanlarda bayramlarda eski tadında değil.

  YanıtlaSil
 15. Merhaba..Sibel han. Bayramınızı kutlar sevdiklerinizle nice bayramlar dilerim:))
  Selamlar...

  YanıtlaSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...