12 Şubat 2016 Cuma

Probiyotikler

12 Şubat 2016 Cuma
Probiyotikler
Probiyotikler sağlığımızın korunmasında en temel unsurlardan biridir.Genellikle barsaklarımızda yeterli sayıda yararlı bakteri bulunmaktadır . Fakat bazı istisna durumlarda bunları takviye ile desteklemek gerekebilir.Bu bazı durumlar özellikle sağlıksız beslenme , aşırı kırmızı et tüketimi , obezite , alerjik hastalıklar , ameliyat sonrası probiyotik kullanılması gereken dönemlerdir.

Doğal yollardan beslenme probiyotik olarak yeterli destek yaratmayabilir . Aslında hepimiz probiyotik denince yoğurt tüketilmesinin yeterli olduğunu düşünürüz . Ama bu hiç de düşündüğümüz gibi değil . Çünkü bir tablet ya da bir saşe probiyotik alabilmek için kilolarca yoğurt yememiz gerekir . Bu ne yazık ki mümkün değil . Özellikle mayalı süt ürünlerinde probiyotik bakteriler vardır.

Örneğin ; ev yapımı kefir , yoğurt , şalgam , turşu , peynir gibi . Ancak bu besinlerdeki bakteri tipi ve sayısı çok değişkendir hatta üretim aşamasında ve raf bekleme süresi içinde hızla azalabilirler . İnsan organizmasında vücudumuzda bulunan hücre sayısının yaklaşık 10 katı kadar , 90 trilyon civarında bakteri yaşamaktadır . Bu bakterilerin büyük kısmı bağırsak mikroflorasında özellikle kolonda yaşamaktadır .

Bu bakteriler ;
Yararlı bakteriler yani probiyotikler , zararlı bakteriler yani patojen bakteriler olarak ikiye ayrılır . İnsan sağlığı bu bakteriler arasındaki denge ile doğrudan ilgilidir .

İki temel probiyotik türü vardır :
 • Bakteri kökenli olanlar
 • Mantar kökenli olanlar  

Probiyotikler nerelerde kullanılmalıdır ?
 • İshal ve kabızlık durumlarında barsak florasını düzenlemek
 • Antibiyotiklerle beraber kullanıldıklarında antibiyotiklerin patojen bakterileri yok ederken onlarla birlikte yok ettiği probiyotik bakterilerin geri kazanılmasını sağlar .
 • Spastik kolon yani irritabl barsak sendromunda 
 • Ülseratif kolit ve Crohn hastalığında 
 • Bağışıklı sistemi zayıfladığında 
 • Çölyak hastalığında 
 • Obezitede
 • Alerjik hastalıklarda 
 • Diyabet hastalığında 
 • Gastroenteritte ( yaz ishalleri , seyahat ishalleri )
 • Premetüre bebeklerde
 • Kolan kanserinde

Yeni doğan , hamile , bebek , çocuk , yaşlı yani herkesin kullanabileceği ve yararlanabileceği probiyotikler , yararlı bakteriler sayesinde vücudumuzda bir onarım yaparlar . Ya da oluşacak zararı telafi ederler .
Sevgiler .
Ayşe Köseler Güneş Yazar Hakkında:Merhaba , Ben Ayşe Köseler Güneş. Antalya'da yaşıyorum . Bir Minik Kelebeğin annesiyim . Eczacı Teknisyeniyim .Annelik serüvenimi , iyi kötü tecrübelerimi paylaştığım , işim gereği sağlık ve ilacın içinde olan bir anne olarak paylaşımlar yaptığım , yazmayı sevdiğim Minik Kelebeğin Annesi blogunun sahibiyim .


"Probiyotikler" için 25 yorum:

 1. Çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Probiyotikler hakkında çok detaylı bir anlatım olmuş. :Y Yoğurt tüketiminin yeterli olduğunu düşünenlerdendim ;) Yazınız sayesinde öğrenmiş oldum. :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Faydali bilgiler için tesekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Ben de probiyotik ihtiyacımızı yoğurt ve türevlerinden yeterince karşıladığımızı düşünüyordum... Meğer ne kadar eksik kalıyormuş..
  Benim için çok faydalı oldu bu yazı.. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 5. Bu günler de ilgile takip ettiğim bir konuya değinmişsiniz teşekkürler. ben de yoğurt ve kefirle işi halledebilirim diyordum ama değilmiş demek ki buna bir çare bulacağız demek ki:))

  YanıtlaSil
 6. Yüreğine ve kalemine sağlık.Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Okumak benim için çok keyifliydi.

  YanıtlaSil
 8. Bende Kefir ve Yoğurt evde yapıyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 9. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş,teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 10. Yoğurt tüketimi yeterli diye düşünüyordum. Değilmiş.

  YanıtlaSil
 11. Çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkürler (:

  YanıtlaSil
 12. Merhaba, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize, elinize sağlık..

  kurabiyecimiss.blogspot.com

  YanıtlaSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır...