23 Aralık 2017 Cumartesi

Blogger Özel Alan Adı İçin HTTPS Etkinleştirme-(SSL Sertifikası) Ayarları

23 Aralık 2017 Cumartesi
Blogger Özel Alan Adlarında HTTPS nasil etkinleştirilir
Blogger, özel alan adları için uzun zamandır beklenen HTTPS özelliğini ekledi. Artık Blogger, özel domain'e sahip bloglar için HTTPS protokolünü test etme fırsatı sunuyor .
Belki daha önce, tarayıcınızın adres çubuğunda, URL'nin başında ve kilidin üzerindeki çiziği (bağlantı güvenli değil)  fark ettiniz;  günlük ziyaret ettiğiniz web sitelerine girdiğinizde HTTPS kısaltmaları görünür. Bu, yalnızca sayfanıza bağlantınızın şifrelendiğini, güvenli olduğunu ve birinin siteyi engellemesinin daha zor olduğunu gösterir.

En popüler web sitelerinin birçoğu zaten HTTPS içeriyor. Facebook, Google, YouTube veya Twitter, herkesin bildiği bazı popüler örneklerdir. Bununla birlikte, Google'ın Chrome aracılığıyla güvensiz bir İnternet ortamı sunmayı dikkate alarak, HTTPS'in ne olduğunu ve bunun kullanılmaması ne demek olduğunu anlamak gerekir.

Daha önce Sosyal Medya Kafe 3 yaşında yazımda, planlarım arasında "HTTPS "güvenli bağlantıya geçmek istediğimden bahsetmiştim. Farklı yöntemleri uygulamak isterken Blogger'ın  HTTP'den HTTPS'ye geçiş güncellemesini getirmesi hoş sürpriz oldu.

HTTPS protokolü nedir?

Blogger özel alan adlarında HTTPS'yi etkinleştirmeden önce HTTPS'nin tam olarak ne olduğunu anlatmak istiyorum. Bu, geleneksel HTTP protokolünün şifrelenmiş bir uzantısıdır. Bu şifrelemeyi gerçekleştirmek için HTTP ile yapılan her bağlantı bir SSL veya TLS katmanı üzerinden gönderilir.

HTTPS'nin kullanılması iki soruyu yanıtlar: Birincisi, ziyaret edilen web sitesinin güvenli olduğunu ve ikincisi, bağlantı verilerinin bütünlüğünün ve gizliliğinin korunduğunu onaylar. Bu iki yönü kapsadıkça, insan-içi saldırılara karşı koruma elde edersiniz

Buna ek olarak, casusluk ve iletişim içeriğinin değiştirilmesine karşı koruma sağlayan sunucu ve islemciler arasındaki iletişim için iki yönlü şifreleme sunar. Herhangi yabancı saldırılara karşı da koruma sağlar.
2010 yılının başında, her tür web sitelerini ve blogları  korumak için geliştirilmeye başlandı.

Blogger Özel Alan (Domain) Adı İçin  HTTPS Ayarları Nasıl Yapılır?

1.Adım

Öncelikle Blogger panelinize draft.blogger.com adresinden giriş yapmalısınız.

Blogger panelinizde Ayarlar⏩Kullanıcı Ayarları⏩Blogger Taslak'ı Kullan ⏩Evet👍

Adımlarını sırayla takip edelim. 2-3 dakika bekleyelim.

Blogger Özel Domainde HTTPS Etkinleştirme Resimli Anlatım


Blogger Özel Alan Adlarında HTTPS Etkinleştirme Resimli Anlatım

2.Adım

Blogger kontrol panelinizde Ayarlar ⏩ Temel ⏩ HTTPS👍

Adımlarını sırasıyla takip edelim. 5 dakika kadar bekleyelim.

Blogger Özel Domain HTTPS Etkinleştirme Resimli Anlatım 

Blogger Özel Domain Https Etkinleştirme

3.Adım
Blogger kontrol panelinizde Ayarlar ⏩Temel ⏩ HTTPS Yönlendirmesi👍
(Bu bölüm hemen açılmamış olabilir, Sosyal Medya Kafe'de 1 gün sonra aktif hale geldi)
Daha önce HTTP ile verilmiş tüm bağlantılarınızı otomatik olarak HTTPS (SSL) sertifikasına yönlendiriyor.

Blogger Özel Domain HTTP 'den HTTPS'ye Yönlendirme Ayarları

Blogger Özel Domain HTTPS SSL Sertifikası Ayarları

Özel alan adımızda(domain) SSL Sertifikası / HTTPS'yi başarıyla etkinleştirmiş olduk.

Şuan Sosyal Medya Kafe HTTPS (https://www.sosyalmedyakafe.com/ ) üzerinden yayın yapmaya başladı. Fakat bazı resimler hala HTTP olarak yüklü olduğu için tam güvenli görünmüyor. Bu çalışmalarım sırasında bloga ulaşamayabilir veya ters bir durumla karşılaşırsanız bilgi verirseniz sevinirim.

Blogger'da HTTPS ayarlarını yaptıktan sonra yapılması gerekenler yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Blogger Blogspot Bloglar HTTPS ayarları yazımı okuyabilir.

HTTPS Protokolü ile ilgili tüm bildiklerimi zaman buldukça paylaşmaya devam edeceğim. Sosyal Medya Kafe'yi takibe alarak güncel blog ipuclarını okuyabilirsiniz.

Sibel Ordueri
Blogger'da özel domain'e geçiş yapan blogların bilgilenmesi açısından Blogger HTTPS güncellemesini, aşağıda bulunan sosyal ağ butonları sayesinde paylaşabilirsiniz
💕⃕


"Blogger Özel Alan Adı İçin HTTPS Etkinleştirme-(SSL Sertifikası) Ayarları" için 35 yorum:

 1. blogu ilk açtığımda https'i "evet" diyerek etkinleştirmiştim..bikaç yıl sonra "evet" şıkkının "hayır"a dönüştüğünü ancak https'sinin devam ettiğini farketmiştim..🤔şaşırdım ama sonra yine şıkkı "evet" dedim,bu şekilde halen devam ediyor..🙂 sitenizin alan adı güvensiz "http" olarak gözüküyor ama resimler çoğu zaman güvenli "https" protokolü olark açılıyor,bazen de "http" olarak..🤔 bilmeyenler ve unutanlar için (ziraa ben unutmuştum,yazıyı okuyunca hatırladım..😀) faydalı bir bilgiydi..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu arada şunu da farkettim,gerçekten çok ilginç..🤔 google+ paylaşımından girdiğimde blogunuz,güvenli "https" protokolü olarak açılıyor ve yukarıdaki "sosyal medya kafe" profil resmine bastığımda da durum değişmiyor..ancak yukarıdaki "ana sayfa,hakkımızda" gibi yazı linkleriyle "kişisel gelişim,yemek tarifleri" gibi yazı linklerine bastığımda ise blog güvensiz "http" protokolüne dönüyor.. bu işlerden pek anlamadığım için sadece gözlemlerimi belirttim..kolay gelsin..🙂

   Sil
  2. Merhaba Ertuğrul,
   Evet seçtikten sonra kendi kendine hayır'a dönüşmesi oldukça ilginç.Blog üzerinde http olarak yüklü resimler varsa https olarak görünse de güvensiz olarak görünüyor.

   Google+ paylaşımlarında linki HTTTPS olarak eklediğim için direk HTTPS üzerinden görünüyor blog.
   Kategoriler bölümünde linkleri daha önce elle HTTP olarak eklediğim için HTTP üzerinden açılıyor.Çalışmalara devam ediyorum fırsat buldukça o linklerin başını HTTP yerine HTTPS olarak değiştirmem gerekiyor.Blogun mutfak kısmında çok iş var çook 😇😀
   Bilgilendirici yorumların için teşekkür ederim😊

   Sil
 2. 2018'e girerken gerçekten de hoş bir sürpriz oldu hepimize...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey,
   Blogger'a HTTPS desteği gelmesi gerçekten çok hoş sürpriz oldu.Farklı yöntemleri denemeyi düşünüyordum.Böyle daha kolay bir şekilde HTTPS protokolüne geçmiş olacağız.
   Yorumunuz için teşekkür ederim.😊

   Sil
 3. Https kullanmak zorunlu ve gerekli bir durum. Bu yönlendirmeleri takip ederek herkesin https'ye geçmesini tavsiye ediyorum. Elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Doğuş Hakan,

   Google HTTPS üzerinden olan bloglara ve web sitelerine önem veriyor.HTTPS'ye geçmek hepimiz için çok önemli bir adım.Hepimize hayırlı olsun.😊
   Yorumun için teşekkür ederim.😊

   Sil
 4. Oldukca uzun bir zaman oldu benim blogda https ye gecis eski yayinlarimdan kontrol icin actigim da uyari veriyor guncelleyince onlarda dönüşüyor. Panelden eski icerigi duzenle dite tikladiginda ustte tüm http icerikli olanlari gosteriyor yeniliyorum onlarda dönüşüyor da 800 küsur yayin icinde hala kalanlar var keske tek bir buton olsa tum icerik duzelse������
  Tesekkurler simdi acele okudum atladigim bur sey var mi diye tekrar okuyacagim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hatice ablacım
   Evet blogspot alan adı ile devam eden bloglara çok uzun süre önce HTTPS desteği gelmişti.Blogspot'tan com,net v.b özel domainlere geçenlere Blogger üvey evlat muamelesi yapıyordu.😄
   Artık bizim gibi com,net v.b özel alan adları da HTTPS üzerinden yayın yapabilecek👍
   O uyarıları dün geceden beri ben de fark ediyorum.Resimler http olarak yüklendiyse yada bağlantı http olarak verilmişse uyarı veriyor.Eskiden resimler direk http üzerinden ekleniyordu Blogger'a artık direk HTTPS üzerinden ekleniyor.
   HTTPS çalışmalarına devam ediyorum😊
   Sevgiler💝

   Sil
  2. Sagol kuzum takip ediyorum. Emeklerin icon teşekkürler

   Sil
 5. Blogger taslak kullanı evet olarak yapmamışım. Blogspot benim com değil. Evet olarak seçmem gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cem
   Blogspot uzantısı ile devam eden bloglar "Blogger taslak'ı kullan" böümünde evet seçmesine gerek yok .Direkt HTTPS bölümünde "Evet" seçmeleri yeterli.
   Bu anlattıklarım Blogger üzerinden özel domainle kullananlar için.

   Sil
 6. Ben de hemen uyguladım :) teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Momentos 😊
   Google arama sonuçları ve seo açısından Blogger'da HTTPS'ye geçmek oldukça önemlidir.HTTPS uygulaması hayırlı olsun.
   Rica ederim😊

   Sil
 7. Merhaba benim Blogger Taslak daha önceden aktif haldeymiş. Fakat şuanda HTTPS aktif değil. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sinan
   Blogger Taslak aktif halde ise geri kalan adımları, yukarıda anlattığım resimli anlatımlara göre HTTPS ayarlarını da yapmanız faydalı olacaktır.Google arama sonuçları ve seo açısından HTTPS'ye geçmek oldukça önemli.

   Sil
  2. Bende aktif değildi HTTPS ama Blogger Task'ı hayır yapıp biraz bekledim ve daha sonra tekrar evet yaptım. 5 dk bekledim ve HTTPS aktif hale geldi. Tekrar teşekkür ederim.

   Sil
 8. Sırf bloggerda özel domainlere https desteği yok diye wordpresse geçmiştim.Şimdi üzüldüm.2018 yılına blogger güzel bir hediye ile gelmiş.Blogger https etkinleştirme ayarlarını resimli olarak anlatmanız gayet güzel olmuş.Emeklerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bende wordpress'e geçmeyi düşünüyordum.Blogger'a https desteği gelmesi güzel sürpriz oldu.

   Sil
 9. Yanıtlar
  1. Merhaba Lerzan Hanımcım
   Blogger'a https gelmesi çok iyi oldu gerçekten.

   Sil
  2. iyide öyle bişi yokki

   Uyarı: HTTPS henüz özel alandaki bloglar için kullanılamamaktadır.   HTTPS Yönlendirmesi etkinleştirilirse:
   Blogunuzun ziyaretçileri her zaman https://speakysohbet.blogspot.com adresine yönlendirilir.

   HTTPS Yönlendirmesi devre dışı bırakılırsa:
   http://speakysohbet.blogspot.com adresini ziyaret edenlere, şifrelenmemiş bir bağlantı olan HTTP üzerinden hizmet verilir.
   https://speakysohbet.blogspot.com adresinin ziyaretçilerine ise şifreli bir bağlantı olan HTTPS üzerinden hizmet verilir. Daha fazla bilgi.
   böyle bir hata veriyor ?

   Sil
  3. Merhaba PATRON
   Blogger HTTPS ayarının görünmesi için yukarıda yazdığım 1.Adım olan Ayarlar => Kullanıcı Ayarları => Blogger Taslak'ı Kullan =>Evet seçilmesi gerekiyor öncelikle.1-2 dakika sonra sayfayı yenilediğinizde gelmiş olduğunu görüyorsunuz.

   Sil
 10. Ben de şimdi yazıdan faydalanarak bloğumda https etkinleştirdim. Yazının güncellemelerini de takip ederek gereken işlemleri yapacağım. Bloğumun adının önünde "güvenli" ibaresini görmek çok hoş..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogumuzun url kısmında güvenli bağlantıyı görmek çok iyi hissettiriyor. :)
   Renkli Pasta Sepeti'de https'li oldu oleyy!

   Sil
 11. Çok faydalı bir yazı , teşekkürler . 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zehra Hanım :)
   Blogger'da özel alanlara https geldiği için çok mutlu oldum.Hemen o heyecanla yazıya döküp, blog yazarı arkadaşlarımı da bilgilendirmek istedim.Faydalı olmak dileğiyle.

   Sil
 12. Kullanıcı ayarlarından değiştirdim ama henüz etkili olmadı. Bekleyip haber vereceğim. Teşekkürler bilgilendirme için, farkında bile değildim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semi
   Https ayarları aktif olmadıysa draft.blogger.com üzerinden giriş yapıp tekrar deneyebilirsin.Herhangi bir sorun olursa haber verirsen yardımcı olmaya çalışırım.
   Blogger blogların Google sıralama faktörü için çok önemli HTTPS'ye geçmek.
   Rica ederim.😇

   Sil
  2. Olmadı benimki. Verdiğin adresten deneyeyim tekrar. Önemli bence de, teşekkürler yardımın için.

   Sil
 13. Elinize sağlık hocam. Evet bende şu an geçtim ve https://'ye yönlendirdiği halde "güvenli değil" uyarısı çıkıyor. Resimler url'leri de https'ye dönüştürülmesi gerekir demişsiniz. Yani, mesala 60 adet makalem var, hepsine tek tek girip bütün resimleri https'ywe çevireceğim?

  Bir de Adsense reklamları gözükmemeye başladı, neden olabilir acaba, geçici midir, bir ayar yapmama gerek var mı bunun için de?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Negidernet
   Blogda bulunan tüm resim URL uzantıları HTTPS olması gerekiyor.HTTPS güvenli bağlantı da olmayan tüm yazılara tek tek girip HTTPS yapmak gerekiyor.

   HTTPS'ye geçtikten sonra adsense reklamları görünmüyor.1-2 gün sonra kendi kendine görünmeye başlıyor.

   Sil
 14. Huzunsarisi Nihal vasıtasıyla sitenize yönlendim.Hem detaylı hemde çok açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.Emeklerinize sağlık.Sevgiler

  YanıtlaSil
 15. Gayet açık olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır...