17 Aralık 2017 Pazar

Nusret Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

Tarih17 Aralık 2017 Pazar
Nusret Mayın Gemisi
Nusret Mayın Gemisi.... Tarihin şahidi. Gezip görmek nasip oldu. Bu duyguyu nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Çanakkale Savaşı'nda askerlerimizle birlikte bir tarih yazan bu geminin içini gezmek, askerlerin adımladığı merdivenlerden inmek, kolay anlatılır bir şey değil. İnsan ister istemez zihninde geçmişe yolculuk yapıyor. Bu yolculuk sırasında duygulanmamak mümkün değil.

Öncelikle aklınıza takılabilecek olan Nusret Mayın Gemisi nerede sorusunu yanıtlayayım. Gemi Tarsus Belediyesi Kültür Parkı'nda ziyaretçilerini ağırlıyor. Adana- Mersin otoyolu üzerinde Tarsus ilçesinde al bayraklarla yerini belli ediyor bizlere. 1999 yılında yerini almış bu parkta Nusret Mayın Gemisi. Epey bakım görmüş olan geminin savaş sonrası kaderine terk edilmiş görüntüsünü burada paylaşmak istemedim. Nette yapacağınız küçük bir arama ile geminin eski halini görmeniz mümkün.
Nusret Mayın Gemisi Hikayesi

Nusret Mayın Gemisi Hikayesi: 

1911 yılında Almanya'da üretilmiş olan gemiyi Osmanlı devleti 1914 yılında satın alıyor. 7-8 Mart 1915 tarihinde Nusret, boğazın sularına 26 adet mayını gömüyor. Bundan tam 10 gün sonra 17-18 Mart günü düşmanın saldırıları, Nusret'in döşediği mayınların görevini yerine getirmesi sonucu Çanakkale Zaferi ile sonuçlanıyor. Peki savaş sonrasında Nusret'in akıbeti ne oluyor?

Ordu malı olan gemi, 1955 yılında ordudan terhis edilmiş ve yük gemisi olarak faaliyet göstermiş uzun yıllar boyunca. Ta ki, 1989 yılında Mersin Limanından Kıbrıs'a yük taşırken batana kadar. Ve bu batık gemi hikayesi tam 10 yıl sürüyor. 1999 yılında bir grup gönüllü tarafından denizden çıkarılan gemi, Tarsus Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapılıp müze haline getiriliyor. Ve Tarsus Kültür Parkı'ndaki bu günkü yerini alıyor. Bir maketi de Çanakkale'de Çimenlik mevkiinde bulunan geminin aslı bu gördüğünüz gemidir.
Nusret Mayın Gemisi Nerede

Maket askerler tüylerimizi ürpertiyor değil mi? Ama gelin görün ki geminin içindeyken onlara bakarken her birinin yerine kahraman askerlerimizi koyup duygulanmamak mümkün değil. Orta resimdeki kapıların ardına bakmayı çok isterdim ama kilitlenmiş doğal olarak. Benim yavaş yavaş indiğim merdivenlerden kim bilir ne hızlı adımlar ardarda sıralandı. Vatanı, milleti korumak için atılan hızlı adımlar...
Nusret Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

Eminim bu mayınları sürmek hiç de kolay değildi. Öyle bir heyecandı ki yaşanan; Nusret Mayın Gemisi'nin başkomutanı Hakkı Bey'in kalbi daha çok dayanamadı. Mayınların yerleştirildiğini müjdesini alamadan kalbine yenik düştü Hakkı Bey. Ama Nusret, Çanakkale Zaferine imzasını atmıştı 18 Martta. Ve Hakkı Bey de tüm şehitlerimizle birlikte anılır oldu bu zafer gününde.

Bu duyguyu satırlara sığdırmak mümkün değil. Yolunuz düşerse Nusret Mayın Gemisi'ni gezip görmenizi tavsiye ederim.
Sevgilerimle....
Nahide Zereyak
Yazar Hakkında: Adım Nahide Zereyak. Tariflerimin bulunduğu Renkli Pasta Sepeti isimli bloğun aşçısı ve yöneticisiyim. Adana'da yaşıyorum. Üç çocuk annesiyim. Mutfağımda sevdiklerim için yeni lezzetler keşfetmeyi ve bunları paylaşmayı seviyorum. Lezzet dünyasından ayrı kaldığım zamanlarda yazılar ve şiirler yazıyorum.


"Nusret Mayın Gemisi Hakkında Bilgi" için 15 yorum:

 1. Seçtiğiniz konu için teşekkürler. Resimlerin bana faydası olacağından, alacağım. Elinizde başka resimlerde var ise birleştirmeden gönderirseniz memnun olurum Teşekkürler
  tikindir@gmail.com çalışmalarınızda başarılar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ergun Bey. Yazımı beğenmenize ve faydalanmanıza çok sevindim. Resimleri de kaynak belirterek kullanmanızdan memnuniyet duyarım.
   Saygılarımla..

   Sil
 2. Mersin' de yaşadığım halde bir türlü ziyaret edemedim. İlk fırsatta gideyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka gidin. O duyguyu yaşamanın tarifi imkansız..
   Saygılarımla..

   Sil
 3. İyi ki böyle bir yazı kaleme almışsınız. Fırsat bulursam ben de ziyaret etmek isterim. Maket askerler de çok etkileyici o günleri hatırlatabilmesi bakımından. Geminin 1980'lere kadar kullanıldığını bilmiyordum. Batıktan çıkarıldıktan sonraki fotoğraflarına da baktım da, bir hayli düzelmiş durumu, ne güzel restore etmişler tarihimize sahip çıkmak adına.

  Kaleminize sağlık,
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görmenizi gerçekten çok isterim.. Tarihimize sahip çıkmanın güzel bir örneği..
   Çok teşekkür ederim..
   Sevgilerimle..

   Sil
 4. harikamış gerçekten,tarihi yerleri gezmek,görmek isterdim..bilgi ve resimler için elinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de hep vardır gezip görmek merakı.
   Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle..

   Sil
 5. Nusret Mayın gemisinde yürürken duygulanmamak elde değildir eminim.Şuan maket askerlere baktığımda bile tüylerim diken diken oluyor.Yolumuz bir gün inşallah oralara da düşer ve Nusret Mayın Gemisini yakından görürüz.Nusret Mayın Gemisi'nin fotoğraf çekimleri ve hakkında verdiğin bilgiler için çok teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maketler beni de çok etkiledi. Orada olup o duyguyu hissetmek bambaşka..
   Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...

   Sil
 6. Ne güzel bir paylaşım olmuş ☺️ Keşke benimde gezip görme imkanım olsaydı ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bir gün bu fırsatı yakalarsınız.
   Sevgilerimle...

   Sil
 7. Teşekkürler Nahidecim.ben de Izmir de inciraltinda kileri gezdim muthis bir heyecan ve duygu maket askerler kullanilan alet edavat hepsi gecmise bir yolculuk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buram buram tarih kokuyor. Gerçekten büyük heyecan duyuyor insan. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 8. Çok güzel paylaşımdı. Teşekkürler ayrıca gitmeyi çok istiyorum. İnşALLAH giderim.

  YanıtlaSil

İstediğiniz Emoji'yi Kopyalayın Ve Yorum Formuna Yapıştırın.😊

🙏 🙅 🙆 🙇 🙈 🙉 🙊 🙋 🙌 🙍 🙎 😷 😭 😮 😯 😰 😱 😲 😳 😴 😵 😶 😬 😫 😪 😩 😨 😧 😦 😥 😤 😣 😙 😚 😛 😜 😝 😞 😟 😠 😡 😢 😘 😗 😖 😕 😔 😓 😒 😑 😐 😏 😅 😆 😇 😈 😉 😊 😋 😌 😍 😎 😄 😃 😂 😁 😀 💭 💬 💫 💪 💧 💦 💥 💤 💣 💢 💟 💞 💝 💓 💔 💕 💖 💗 💘 💙 💚 💛 💜 💁 💃 💅 💆 💇 💋 💏 💑 👼 👻 👷 👸 👶 👬 👭 👮 👯 👰 👱 👲 👳 👴 👵 👫 👪 👩 👨 👧 👦 👐 👏 👅 👆 👇 👈👉 👊 👋 👌 👍 👎 👄 👃 👂

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan tüm ekran görüntü resimleri ve yazıları Sosyal Medya Kafe'ye aittir.Yazıların ve ekran görüntü resimlerinin yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir.İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması,tariflerin veya yazıların ekran görüntüsünü alarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır...