6 Haziran 2018 Çarşamba

Çocuklu Ailelerin Tercih Ettiği Restoranlar

6 Haziran 2018 Çarşamba
Çocuklu Ailelerin Tercih Ettiği Restoranların Genel Özellikleri
 Çocuklu Ailelerin Tercih Ettiği Restoranlar
Hayatınızda en keyifli vakitler ailenizle geçirdiğiniz zamanlardır. Eğer çalışan bir anne veya baba iseniz akşam eve geldiğinizde elinizdeki poşetlere meraklı gözlerle bakan çocuklarınızın heyecanı, ebeveynler için paha biçilmez bir duygudur. Hele ki o minik elleri ile poşetleri karıştırırken aradıklarını bulamadıklarında suratları biraz düşer gibi olduğunda cebinizden “süüpriiizz” diye çıkardığınız minik bir çikolata, basit bir şeker, ufacık bir oyuncak tüm neşenizi yerine getirir.

Peki başka keyifli anlar yok mudur? Elbette vardır. Günümüz şartlarında hizmet sektörünün büyümesi ile birlikte yeme içme (Restaurant&Cafe) sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, yenilikçi servis ve hizmet anlayışı ile birlikte aile müşterisi edinmek için özel çaba göstermektedir. Bu çabanın neler olduğundan ziyade ailelerin genel olarak tercih ettiği işletmelerin özelliklerinden bahsedersek genel bir tarifi ortaya koymuş olacağız.

Ailelerin Tercih Ettiği Restoranların Özellikleri


 • 1- Çocuklar için oyun grubunun olması.
 • 2- Dumansız hava sahasının olması.
 • 3- Geniş, ferah ve gürültüsüz olması.
 • 4- Servis sonrası çocuklara hediyeler vermesi.
 • 5- Bahçe ve ücretsiz otoparklarının olması.
 • 6- Çocuklara özel menülerinin olması.
 • 7- Mama sandalyelerinin olması.

Çocuklar İçin Oyun Grubunun Olması.


Hepimiz biliyoruz ki çocukların enerjisine yetişilmiyor. Gittiğimiz işletmelerde yerinde durmayan, masada oturmayan afacanlar ortalığı birbirine karıştırabiliyor. Bu konu bazen işletmeler “müşteri memnuniyeti” ilkesi gereği bu konuyu müsait bir alana tahterevalli, salıncak ve mini atlı karınca monte ederek aileler için cazip hale geliyor.

Aileler yemek esnasında veya yemek sonrasında çocuklarını bu oyun gruplarında eğlendirdiğinde bu hizmeti sağlayan işletmeler tercih sebebi oluyor.

Dumansız Hava Sahasının Olması.


Sigara ve nargile sunumu olmayan işletmeler aileler için önemli yer teşkil ediyor. Bunların zararlarını saymaya gerek görmüyorum. İşletme bakımından aile müşterisi her zaman kaliteli hizmetin olduğunun ispatıdır. Bir işletmenin aile müşterisinin sayısı ve aile müşterisi potansiyeli “prestij” sağlayan unsurlardandır. Çünkü aile müşterisi en az 3-4 kişi gider ve hesapları normal müşteriden yüksek tutar.

Ailelerin bu tarz hizmet sunan işletmeleri tercih etmesi ortamda saygınlığı, ilgi görmeyi, çocuklarının memnuniyetini kısacası özel hissetmelerini sağlıyor. Aileler dumansız hava sahası konusunda oldukça dikkatli olduklarından müşteri tercihi için etkili sebeplerden biridir.

Geniş Ferah ve Gürültüsüz Olması.


Şöyle örneklendirelim. 1 çocuğunuz varsa mutlaka yanınızda ya bebek arabanız ya da çocuğunuz büyükse kıyafetlerini taşıdığınız 1 çantanız mutlaka vardır. Çocuk sayısı 2 ise 1 bebek arabası ve 1 çanta veya 2 çanta gibi kalabalık eşya yüküyle gezdiğinizi gösterir. Annenin kişisel çantası, cep telefonları, aracın anahtarı derken yemekler masaya gelmeden masa dolmuş oluyor.

Böyle bir eşya yüküyle gittiğinizde dar ve basık bir ortam tercih sebebi midir? “Evet tercih edebilirim” diyenler için o işletmede farklı avantajlar vardır. Ancak şunu da unutmayalım. Aile olmak özel ilgi görmeyi beklenti haline getirir. 4 kişi gittiğiniz bir işletmede size ayrılmış 6 sandalyeli ve çevresinde kimseyi rahatsız etmeyeceğiniz ya da çocuklarınızın afacanlıklarından rahatsız olmayacak mesafede müşterinin olması geniş, ferah olmasını sağlar.

Ayrıca aile olarak gittiğiniz bir ortamda tepenizde gümbür gümbür müzik çalmasını ister misiniz? Bir anne baba çocuklarını alıp dışarı yemeğe çıktığında onlarla konuşmak ister. Gördükleri şeyleri soran çocuklarına cevap vermek ve ilgilenmek ister. Gürültüsüz sakin bir ortam çocukları da etkilediğinden “kafa dinlenecek” bir işletme olduğu için tercih sebebi olabiliyor.

Servis sonrası çocuklara hediyeler vermesi.


Siparişler masanıza geldi ve çocuklarınız afacanlığa başladı diyelim. İşletme müdürünün veya personelinin çocuklarınıza balon, şeker, rüzgar gülü, sticker, minik oyuncaklar vermesi müşteri olarak sizi özel hissettirir. Böyle bir işletmeye ayağımız alıştığında “biz falanca yere gidiyoruz, oradan oyuncak almaktan evde bir sürü oyuncak oldu” konuşmalarını yapıyoruz. Bu aslında işletme için müşteri sadakati olarak isimlendirilirken aile için de “prestij” sebebidir.

Bahçesinin ve/veya ücretsiz otoparkının olması.


Aracınızla gittiğinizde park sorunu yaşamamak aslında aile için değil bireysel olarak da avantajdır. Fakat işletmenin otoparkının olması çocukları oradaki diğer arabalarla oyalamak için veya elinden tutup şöyle bir dolaştırmak için farklı deneyimler sağlayabiliyor. Erkek çocukların arabalara ilgisini düşünürseniz sohbet edecek epey konu çıkıyor.
Bahçesinin olması apayrı bir eğlence konusudur. Eğer kendi çapında ortalama bir peyzaja sahipse çocuklarınızla sohbet edeceğiniz konuların sayısı birkaç kat artabiliyor. Çiçeklerin renkleri, yaprak sayıları, uzun veya kısa olması her biri çocukların hayal dünyasında sohbet konusudur. Bodur ağaçlarla çocuklarınızın yanyana gelerek “ağaç kadar boyum var” gibi eğlenceli anlara hepimiz rastlamışızdır. Süs havuzu ise kendi alanında çok daha fazla ilgi çeken bir konudur. Hani derler ya “ateş ve suyla oynamak insanın fıtratında vardır” diye. Hakikaten de böyledir.

Çocuklara özel menülerinin olması.


Aileler çocuklarının yemek seçmesinden pek memnun değiller. Büyüklerin yediği şeyleri çocuklar tercih etmeyebiliyor. Çocuklar için özel hazırlanan menüler ailelerin yemek tercihlerinde kolaylık sağlıyor. “oğlum/kızım geçen hani şundan yemiştik ya” ile başlayan cümlelerle ikna süreci kolaylaşıyor. Tabi her çocuğun yemek alışkanlığı farklı olabiliyor fakat çocuğunuzun ağız tadına uygun menü bulunduran işletmeleri tercih etmenizde çocuk menülerinin olması önemli bir etken oluyor.

Mama sandalyelerinin olması.


Mama sandalyesi kullanan çocukların yaşları genelde 1-3 arası oluyor. Yemeğe gittiğiniz işletmede çocuklar büyüklerin oturduğu sandalyelerde keyifsiz oluyor. Ne masaya uzanabiliyor ne de anne ve babası düzgün bir şekilde yemek yedirebiliyor.
Gidilen işletmede yanınızda çocuğunuzu gören işletme müdürü veya personel mama sandalyesini getirdiğinde herşey daha pratik hale geliyor. Çocuğunuzla böyle bir işletmeye gitmek için “geçen oraya gitmiştik mama sandalyesi vardı” ya da “orada mama sandalyesi yok çocuğu nereye oturtcaz” düşüncesi belirleyici oluyor. Mama sandalyesi yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin hemen hemen hepsinde var. Ama bazen olmayan işletmelere de denk gelebiliyoruz.

Yazar Hakkında: Ben www.horecakurumsal.com yazarı Ömer Ali Altıntaş. Yeme içme (Restaurant&Cafe) sektöründe uzman olduğum konular hakkında sektörün işverenlerine, yatırımcılarına, yöneticilerine ve çalışanlarına rehberlik edecek nitelikte makaleler yazıyorum.

Konuk yazarımızın "Çocuklu Ailelerin Tercih Ettiği Restoranlar" makalesini beğendiyseniz,aşağıdaki sosyal ağ butonları sayesinde paylaşabilirsiniz. 
💕⃕


" Çocuklu Ailelerin Tercih Ettiği Restoranlar" için 12 yorum:

 1. Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle misafir yazınız için teşekkür ederiz.İki çocuk annesi olarak gittiğim restoranlarda benim en çok öncelik verdiğim oyun alanın olması.Bebeklik dönemlerinde ise mama sandalyesinin olması da aileler için rahatlık oluyor.Gittiğim restoranda oyun alanının temiz olmasına da çok dikkat ediyorum.Çocuklara özel menülerin olması ve çocuklara küçük hediyeler verilmesi ufak yavrularımızı da mutlu ediyor.Dumansız hava sahalarının da olması + bir özellik olarak restoranlara ayrıcalık katıyor.Eğer tüm kriterlerimize uygun olursa severek gittiğimiz daimi restoranlar oluyor.
  Blog hayatınızda başarılar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Misafir yazımı yayınladığınız için teşekkür ederim.

   Hepimiz çocuklarımızı düşündüğümüz için ortak beklentilere giriyoruz. Hızla büyüyen fakat yavaş gelişen bir sektörde tüm unsurların aynı anda olması malesef zor. Bu sektörün özü konuk ağırlamaktır.

   Aile müşterisi işletme için 'prestij'dir. Müşteri için de aile konseptiyle hizmet veriliyorsa 'kaliteli' işletmedir. Birbirini tamamlayan iki unsuru bir araya getirip keyifli işletmecilik yapılırken aile de gittiği işletmede müşteri sadakati oluşturuyor.

   Saygılar.

   Sil
 2. "Çocuklu ailelerin gittiği restaurantlar" hakkında yazılmış süper bir yazı.Ben birde personelin çocuk psikolojisi hakkında eğitiminin de olması taraftarıyım.Genellikle personeller mekanın çocuklar tarafından zarar görmemesi konusunda çocuklara karşı çok sıkıcılar.Yapma etme dedikçe çocuklar daha çok yapıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sibel Hanım.

   Beğendiğiniz için teşekkür ederim. Personelin çocuk psikolojisi eğitimine atıfta bulunarak beklentiyi çok yukarı çekmişsiniz.

   Aslında hizmet sektörünün özü şudur. Yaşlı, genç, çocuk farketmeksizin müşteriye müşteri değil misafir gözüyle bakmalı ve 'güler yüz' göstermeli. Bunu yapan işletmeler kazanmanın yanında markalaşıyor.

   Saygılar.

   Sil
 3. Keşke tüm restoranlar bu maddelere önem verebilseydi.Çocuklu ailelerin gittiği restoranlarda yaşadığı sıkıntılar aynı zamanda bunlar.Çocuklar için bir alan yaratmak çok zor olmamalı diye düşünüyorum.Profesyonel bir bakış açısıyla değerlendirmişsiniz.Emeklerinize sağlık. Restoran sahibi arkadaşlarım için yazınızı paylaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Faik Bey. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Her işletme faaliyet göstereceği hizmet türü ve hedeflediği müşteri kitlesi için ayrı konsept uyguluyor. Bu yüzden işletmeler uygunluk göstermeyebilir.

   Sil
 4. Gözlerim hemen oyun alanı arıyor bir mekana gittiğimde. Oğlum çok mutlu oluyor oyun alanlarında. Temizlik de tabi ki önemli bir etken. oyun alanlarının da temiz olmasına özellikle dikkat ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Biz de eşimle birlikte giderken 'acaba parkı var mı' diye düşünüyoruz.

   Sil
 5. Çok güzel bir yazı Ömer Bey'in kalemine sağlık. Bu tür restoranların olması çocuklu aileler için büyük kolaylık. Her restoran bunu dikkate alsa güzel olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Saadet Hanım. Güzel dilekleriniz için teşekkürler. İşletmelerin hitap ettiği müşteri kitlesi bu konularda belirleyici oluyor.

   Sil
 6. Çocuklar için bence illa bir oyun alanı bulunmalı. İzlediğim kadarıyla; yeni nesil masayı bırakın alanda kalmayı hiç sevmiyor..
  Belki de özel bir etiketi bile olmalı. "Aile rozetli" filan. :) Böylece, çocuk dostu bir restorant olduğu göze çarpar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Oyun alanı konusunda işletmelerin fiziki yapısı müsait olamayabiliyor. Bu açığını oyuncak vererek gideren işletmeler var. İşletme nasıl ki hedef müşteri kitlesi oluşturuyorsa, müşteri de hedef restoran kitlesi oluşturmalı. Böylesi daha uygun olacağı kanaatindeyim.

   Sil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır...