9 Ekim 2018 Salı

Ana Sayfa » , , , , , , , » Google Plus Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor!

Google Plus Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor!

Tarih9 Ekim 2018 Salı
Google Plus Sosyal Ağı Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor

Google Plus Kapanıyor!

Google, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yarım milyon kullanıcıya ait verilerin tespit edildiği bir güvenlik açığı nedeniyle Google Plus'u kapatacağını duyurdu.Google+ da 3 yıldır devam eden veri sızıntısı nedeniyle geçici olarak kapanıyor.Google+ sosyal ağını sona erdirme süreci önümüzdeki haftalarda başlayacak ve kullanıcılar için kesin olarak 2019 Ağustos ayında kapatılacağını açıkladı.

Yaklaşık 500 bin kullanıcının verilerini açığa çıkaran bir güvenlik ihlalinin ortaya çıkmasından sonra Dünya Devi resmi blogundan gerekli açıklamaları yapmak zorunda kaldı.

Google açıklamasına göre, geçen yıl Mart ayının başlarında tespit edildi ve çözüldü, ancak o sırada kullanıcı bilgilerinin kötüye kullanıldığına dair hiçbir belirti yoktu. Şu an bile, Google "bilgilerin zararlı bir şekilde kullanıldığına dair hiçbir kanıt bulunmuyor" diyor.

Başarısızlık sonucunda, kullanıcı bir uygulamaya bağlanmak için Google'ı kullanırken genel profilindeki verileri kabul ettiğinde, yalnızca herkese açık verileri değil, tüm kişilere de bilgi aktardı. Şirket, tam adları, e-posta adresleri, doğum tarihleri, cinsiyet, profil resimleri, insanların yaşadığı yerler, mesleği ve medeni durumu da dahil olmak üzere, 496.951 kişinin bilgilerini görüntülediğini tahmin ediyor. Ancak Google, söz konusu verilere yanlış erişildiğine dair hiçbir kanıt bulamadığını söylüyor.

Google, önümüzdeki 10 ay içinde aşamalı olarak gerçekleşmesi gereken Google+'yı kapatmanın yanı sıra, diğer uygulamalardaki giriş için bir dizi yeni özellik vaat etti. Bununla, kullanıcılar uygulamalara kendi hesaplarından bilgi erişimi sağlayacak, izinler üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklar.Dünya devi, gizlilik politikasını değiştireceğini ve üçüncü taraflarca Gmail verilerine erişimi sınırlayacağını duyurdu. Aynı şekilde sınırlı olan, Android cihazlarda SMS yoluyla izinler alabilen uygulamalar olacağını belirtti.
Google Plus Kapanıyor

Google'ın, Google Plus ile ilgili yeni uygulama başlıkları şöyle;

 • Tüketiciler için Google + 'yı kapatıyoruz.
 • Tek tek iletişim kutularında gösterilecek daha ayrıntılı Google Hesabı izinlerini kullanıma sunuyoruz.
 • İzin verilen kullanım türlerini sınırlandırıyoruz.
 • Uygulamaların Android cihazlarda Arama Günlüğü ve SMS izinlerini alma becerisini sınırlıyoruz ve artık Android Kişiler API'sı aracılığıyla iletişim etkileşimi verilerini kullanıma sunmuyoruz.

Blog Yazarlarına Etkisi:

Google Plus,blog yazarları ve web site sahipleri tarafından daha çok kullanılıyordu.Google Plus'un kapatılmasıyla birlikte profil paylaşımları, grup paylaşımları ve Google+ takipçilerimiz olmayacak.Dolayısıyla blog hitlerinde düşme olacaktır.Google+ yorum panelini kullanan arkadaşlarımızın yorum forumları ve yorumları da gidebilir.Blogger yorum paneline dönmeleri daha sağlıklı olur.Google son yıllarda Blogger izleyici takiplerini de Google+ hesaplarına çevirmişti.Bu durumda  Blogger izleyici sayısında büyük düşüş olması kaçınılmaz son.Google tekrar Blogger profillerine döndürür mü ? döndürmez mi ? bilemiyorum.Bu olaydan sonra bizleri düşüneceğini hiç sanmıyorum.😧

Google+ dışında bizleri takip edeceğiniz sosyal ağ hesaplarımız:

💬E-Posta Aboneliği: https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=SosyalMedyaKafe&apos

💬Twitter:https://twitter.com/SosyalMedyaKafe

💬Facebook:https://www.facebook.com/sosyalmedyacafe

💬Pinterest:https://tr.pinterest.com/sosyalmedyakafe/

💬Linkendin:https://www.linkedin.com/in/sosyalmedyakafe/

💬İnstagram:https://www.instagram.com/sosyalmedyakafe/

Blog yazarları ve blog okumayı sevenler  Facebook kapalı grubumuza davetlidir.Google Plus kapandığında yine bir arada olacağımız bir grup.

Tüm detayları Google'ın resmi blogundan okuyabilirsiniz. Tüketiciler için Google+'yı kapatıyoruz.

Google Plus'un kapanacağını arkadaşlarınızın da bilmesini isterseniz, aşağıdaki sosyal ağ butonları ile paylaşabilirsiniz. 
💕⃕

Yazar:Sibel Ordueri


"Google Plus Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor!" için 22 yorum:

 1. Üzücü bir yazı olmuş bizler için ama benim okuduğum google kaynaklı makalelere göre yeni atılım ile yeni bir sosyal medyayı alıp anlaştığı bünyesine alacağı fikrindeyim.Google plas maalesef face,pintereset twtr ile yarışamadı.Farklı bir alt yapı ve anlayış ile mutlaka ortaya çıkacaktır.Dünya devi sürekli bir gelişim ve değişim içinde;otomatik reklamlar,gmail de yapılan değişikler keza Ab tarafından rekabeti spaküle ettiği gerekçesi ile verilen büyük ceza google yeni atılımlara yönlendirdi.Mutlaka yeni değişim ile ortaya çıkacaktır.Googlun bir paydaşı olarak ona güvenim sonsuz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba adaşım:)
   Blog yazarı arkadaşlarımın yazılarını Google Plus'dan takip ediyordum.Çünkü orada paylaşım yapanlarla farklı blogları ve yazıları okumak daha kolay oluyordu.Ben de aynı fikirdeyim adaşım.Yeni bir alt yapı ile tekrar gelecektir.Uzun zaman alabilir.Google son güncellemelerde Youtube kanalları,Blogger yorumları,blog takipleri vb. aktiviteleri Google+'ya yönlendirmişti.Google Plus'un kapanmasıyla bunlarda aksamalar olabilir.Hakkımızda hayırlısı olsun diyelim.

   Sil
 2. bu düzensizlikleri hep bizleri olumsuz etkiledi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Google'ın güncellemeleri bizleri her zaman olumsuz yönde etkiledi.Google Plus'un kapanması da bizleri etkileyecek gibi görünüyor Lerzan Hanımcım.

   Sil
 3. umarım planlanan yeni bir sosyal ağ vardır Google plus yerine kullanabileceğimiz. Facebook grubunuza istek gönderdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esra Hanımcım :)
   Şimdilik Google tarafından açıklanan yeni bir sosyal ağ projesi yok.Zamanla tekrar sosyal ağ kurar mı bilinmez.Dünya devi için büyük bir başarısızlık.Faebook grubumuza da hoş geldiniz.:)

   Sil
 4. Son zamanlar da paylaşım yaparken zaten sıkıntı yaşıyordum, bu kararla birlikte daha çok sıkıntı olacak gibi.
  bir çok blogu oradan takip ediyordum :/ üzücü bir durum.
  Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)
   Ben de bir çok blog paylaşımını ve yeni blogları oradan devamlı takip ediyordum.Blogger okuma listesinde sadece takip ettiğimiz blog yazıları oluyor.Google+ 'da grup paylaşımlarıyla daha çok blog yazısı okumam mümkün oluyordu,Google Plus'un kapanması beni de üzdü.

   Sil
 5. Merhaba :) Evt G+ kapanınca oradaki takipçilerimizi yitirmiş olacağız fakat genel olarak blogumuzun ziyaretiyle ilgili bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ziyaretlerin çoğu google aramalarından geliyor, eskisi gibi takipçi üzerinden blog takibi pek kalmadı. Bize tek dezavantajı g+ gruplarına attığımız paylaşımları iyi bir backlink olarak görüyordu onu yitirmiş olacağız. Facebook gruplarıyla devam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gökçe Hanıcım:)
   Blogların büyük çoğunluğu SEO uygulamadığı için maalesef Google aramasından ziyaret alamıyorlar.O yüzden sosyal ağlardan ve gruplardan trafik alıyorlar.Bu bloglar için Google Plus trafiği önemli bir bölümünü oluşturuyor.Mutlaka hitlerinde azalma olacaktır.Google+ 'da her zevke göre bir çok grup vardı.Mesala yemek tarifleri gruplarında paylaşım yaptığımız günlerde blog hitleri 4000-5000'leri buluyordu.Google Plus gruplarını kullananlar için önemli bir kayıp olacak gibi.Google Plus kullanmayanlar için bir değişiklik olmayacaktır.Facebook grubumuza da hoş geldiniz.:)

   Sil
 6. Hiç hoşuma gitmedi bu haberler:((
  İnşallah daha etkili olacak yeni platformlar oluşur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, Google Plus'un kapanması bizler için kötü oldu.Blog yazarları olarak link paylaşımlarını rahatça yaptığımız bir sosyal ağdı.Ben tekrar farklı bir projeyle geri geleceğini düşünüyorum.Sadece çok uzun zaman alabilir.
   Blog yazarları olarak Facebook gruplarını daha aktif kullanacağız.
   Sevgiler.

   Sil
 7. oy oyy oyy yine zorlu bir süreç bizi bekliyor umarım o zor günleri çabuk atlatırız :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ümrancım:)
   Şimdilik maalesef önümüzdeki süreçte ne olacağı kesin olarak belli değil.Mesala bu alana bile Google Plus hesabımızla yorum yapıyoruz.:( En hasarsız şekilde atlatmak dileğiyle.

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. En güzelini sen yapmışsın Deep :))

   Sil
 9. Of yine bizi baltalayan bir haber ,umarım bu değişiklik bizi üzecek sonuçlar doğurmaz. Demek facebook gruplarımıza sahip çıkalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef canım.Google Plus'a elveda diyoruz.Facebook gruplarımıza dönüş yapmak şart oldu.Hareketlendirelim facebook gruplarımızı ;)

   Sil
 10. Koskoca Google'ın, bir güvenlik açığı sebebiyle Google Plus'ı kapatmak istemesi açıkçası şaşırttı beni. Hatta sorunun güvenlik açığı değil, Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal paylaşım platformlarının gerisinde kalması, aynı performansı yakalayamamış olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Zira teknoloji devi Google, milyonlarca! kullanıcısı olan Google Plus'ı kapatmak yerine daha iyi, daha güçlü önlemler alabilecek donanıma sahip (yoksa değil mi?) Bu karar özellikle Blogger kullanıcılarının bir süre bocalamasına sebep olacaktır, ancak sizin de belirttiğiniz gibi bloggerlar için farklı alternatifler de var (neyse ki). Öte yandan, evet Google Plus kapanıyor ama eminim, Google çok daha etkili bir projeyle karşımıza çıkacaktır. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Deniz :)
   Maalesef Google Plus kapanıyor. :( Aslında sizin de yazdığınız gibi sorunun kaynağı güvenlik açığı ile birlikte diğer sosyal ağlardan daha az kullanıcısı olması da var.Ben yazı içerisinde çok detaya girmek istemedim.Bence de Google bu işi çözer.Bana göre bir şeylerden kaçış gibi kapatma kararı.Yeni bir projeyle tekrar karşımıza geleceğini ben de düşünüyorum.Blogger kullanıcıları ve Youtube kullanıcıları da zarar görecek gibi.
   Sevgiler.

   Sil
 11. Bence iyi oldu. Alınmakta geç kalınmış bir karar bile diyebilirim. Google Plus bana göre sadece Google'nin sırtında bir yüktü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google,blog yazarları ve Youtube kullanıcıları adına,her şey daha iyi olur inşallah.

   Sil

Sosyal Medya Kafe Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır...