20 Haziran 2019 Perşembe

Sosyal Medyaya Göndermemeniz Gereken 7 Fotoğraf

20 Haziran 2019 Perşembe
Yaklaşan seyahatinizi sosyal medyaya duyurmak zararsız görünebilir ancak biniş kartınızın resmini yüklemek kocaman bir yanlış. Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi yaparak, kendinizi riske atmış olursunuz.
Sadece bu değil, sosyal medyaya belirli resimler göndermek işinizi, ilişkinizi ve kimliğinizi de tehlikeye atabilir. Küreselleşme ile birlikte artık bazı suçlar da sosyal medya üzerinden gerçekleşmektedir. Ne gönderdiğini bilmek önemlidir.
Sosyal medyaya asla göndermemeniz gereken 7 fotoğraf  listesi.

1- Başkasından Duyulmaması Gereken Şeyler


Eğer kız kardeşiniz sizi hamile olduğunu veya nişanlandığını söylemek için aradıysa, sosyal medyada aynı şeyi heyecandan paylaşmayın. Eğer bu olay sizi doğrudan içermiyorsa, bu haberi paylaşmayın. İlk olarak ailenin bunu yapmasını bekleyin.

2- Doğum Belgesi


Kimlik bilgilerinizi sosyal medyaya göndermek, kaybetmeye eşdeğerdir. Sizi kimlik hırsızlığı riskine sokar. Kimlik Hırsızlığı Kaynak Merkezine göre, bu hükümet belgesinin yabancıların eline geçmesine izin vermek kalıcı zarar verebilir. Kimliğinizin temelini oluşturur ve diğer önemli belgeleri almanıza yardımcı olur. Gitgide moda olan çocukların özelini sosyal medyada paylaşmak ile bu durum oldukça endişe verici olmaktadır.

3-Uçak Bileti


Takipçileriniz adınızı zaten biliyor olabilirler ancak biniş kartınızı gönderirseniz, varış noktanızı da tanıyabilirler. PNR'ınız sosyal bir gönderiyle tehlikeye girebilir. Rezervasyon numaranıza ve evinizde olmayacağınız tarihlere bağlı olarak, suçlular evinizi yokluğunda soyabilir.

4- Para ve Kredi Kartı


Çek fotoğraflarını, kredi kartını veya banka kartını veya nakit parayı çevrimiçi olarak göndermek sorun yaratmaya neden olur. Bunu yapmak, tecrit edilme şansınızı arttırır. Ayrıca, banka adı gibi finansal bilgilerinizin bilgilerini veren resimler yayınlamayın.

5- İş E-Postaları


Şirketiniz herhangi bir yeni ürün veya fikir hakkında heyecan verici bir e-posta gönderdi ise, yapmanız gereken en son şey çevrimiçi olarak yayınlamak ve rekabetinizi bildirmektir. İşinizi kaybetmek için en kolay yöntemdir.

6- Sarhoş Geceden Hatıralar


Potansiyel işvereninizin görmesini istemediğiniz sosyal medyada asla bir şey yayınlamamalısınız. Elinizde bir bardak bira bulunan resim artık bir sorun olmamakla birlikte, sarhoş olduğunuzu gösteren tekrarlanan fotoğraflarınız hiç kimse üzerinde iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

7- Piyango Bileti


Piyango bileti kazanacak kadar şanslıysanız, çevrimiçi olarak göndererek aleyhinize çevirmeyin. Suçlular barkodu kopyalayabilir ve ödülünüzü çalabilir.

Merhaba;
Adım Sezgin KOYUN. Pazarlama bilim uzmanı ve İşletme doktora öğrencisiyim. Sosyal girişimcilik, tüketici davranışları, finans konularında çalışmalarım mevcuttur.
İnstagram: http://instagram.com/sezgink1963
Web: https://www.sezginkoyun.com


"Sosyal Medyaya Göndermemeniz Gereken 7 Fotoğraf" için 20 yorum:

 1. Yazıyı okuyunca, kötü kalpli ve kötü niyetli insanların olabileceğini bir defa daha düşündüm.
  Üzüntü verici.

  YanıtlayınSil
 2. Çok faydalı bilgiler bunlar çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. Valla doğru aşırı dikkat etmek lazım...

  YanıtlayınSil
 4. Lovely post dear! Have a great weekend! xx

  YanıtlayınSil
 5. Zaten bu sosyal medyada her şeyini paylaşanları hiç anlamıyorum. Bir de bikini foto paylaşanlar var ki Allah akıl fikir versin. İnsan kendisini neden teşhir eder ki?

  YanıtlayınSil
 6. bunlar çok önemli dikkatli olmalıyız gerçekten de ..çok teşekkür ederiz...

  YanıtlayınSil
 7. O kadar kıymetli bir yazı ki bu yazanın ve bize ulaşmasına vesile olanın canına sağlık,Allah razı olsun.

  YanıtlayınSil
 8. Bilgilendirme için teşekkür ederim..

  YanıtlayınSil
 9. Çok doğru çok.
  Pek çok şey eklenebilir bile,maalesef hızla yayılan aileyi evi çocukları dakika dakika paylaşanlar var . sırf beğeni alacak diye kendini paralayan insanlar. Biraz da kullanılan yerlerin de etkisi var işte yayın yapmasan öne çıkmıyorsun beğeni almazsalar yayınları görünmüyor diye bir çeşit paylaşım yarışı başlatıldı:((((
  Elinize sağlık bu konu sık sık konuşulup gündem de tutulmalı çok önemli çünkü.
  sevgiler.

  YanıtlayınSil
 10. Sosyal medyaya göndermememiz gereken fotoğraflar konusunda zihnimi yokladım yazınızı okuyunca. Çocuklar konusunda hassasım mesela. Kişisel bilgilerimizinse emniyette olduğu konusunda şüpheliyim.

  YanıtlayınSil
 11. Güzel noktalara temas edilmiş, hepimizin dikkat etmesi lazım.

  YanıtlayınSil
 12. Çok doğru, iyice ortalık fena oldu çok çok dikkat etmemiz lazım artık.

  YanıtlayınSil
 13. Merhaba, keyif veren bloğunuzu yeni keşfettim. Takibe aldım. Güncel yorumlarımı takip etmeniz için ziyarete beklerim.

  YanıtlayınSil
 14. oysaki sık sık paylaşılan seyler bunlar. elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

  YanıtlayınSil
 15. awesome article.
  thanks for sharing

  YanıtlayınSil
 16. herşeyini paylaşanlardan gına geldi
  sizi izlemeye aldım

  YanıtlayınSil
 17. Evet yapılmaması gerekenleri çok iyi anlatmışsınız hatta tatile çıkarken 15 gün yokum tatildeyim gibi resimler de atılmamalı hırsızlar evin boş olduğunu bilmesin :) teşekkürler

  YanıtlayınSil
 18. bunlara ek olarak insanlar herşeyi ama herşeyi paylaşıyorlar deli gibi çıldırmışcasına paylaşım oluyor. çok ilginç gerçekten ve mantık dışı :)

  http://seydiyesilyurt.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 19. Fotoğrafları paylaşmak da sakıncalı. Bununla ilgili bir haber okumuştum. Türk bir iş adamının fotoğraflarını kopyalayıp farklı bir profil oluşturmuşlar. Yabancı kadınları dolandırmışlar. Erkeklerin spor arabalarının önünde poz verme merakları vardır malesef. Kadın versiyonu zaten çok fazla yapılıyordu.

  YanıtlayınSil
 20. Zaten her anını sosyal medyada paylaşan insanlar itici oluyor. Bırakın bazı özel anlatınız sizde kalsın. Herşeyi sosyal medyaya atmak hoş olmuyor...

  YanıtlayınSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...