16 Haziran 2017 Cuma

Ya Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?

16 Haziran 2017 Cuma
ya-siz-olsaydiniz-ne-yapardiniz


Uzunca bir süredir kozmetik ve yaşam blogları gerek bloglarında gerek sosyal medya hesaplarında bazı şikayetler ve sitemler görüyorsunuz. Bizler yani blog yazarları istedik ki bu durumu tek bir yazıda toplayalım, sorunu ve kaynağını anlatalım.

Öncelikle belirtelim; bizler marka gönderisinden çok kendi aldıklarımızı bloglarında yazan blog yazarlarıyız. Yani bu yazıyı yazma cesaretini gösteriyorsak ki bu nokta çok önemli, blogumuz biz istediğimiz için var ve var olacak!

Uzun bir süre aktif blog yazarları olarak olayları uzaktan izledik. Blog yazmayı kolay zannedenler ticari veya en azından çıkar amaçlı blog açıyorlar. Hatta blog demeyelim, instagram hesabı açıyorlar ve kendilerine blogger diyorlar. Üzerine son zamanların en moda hadisesi takipçi satın alıyorlar. Bir bakıyorsunuz 2 aylık bir instagram hesabı 40 bin takipçiye ulaşmış. Çözünürlüğü iyi fotoğraflar, hatta bazen yabancı bloggerlardan aldıkları fotoğraflar ile “dostlar iş başında görsün” mantığı ile paylaşım yapıyorlar. Ardından markalara yazmaya başlıyorlar, tanıtmak için ürün istiyorlar. Zaten instagram hesaplarını açar açmaz profillerine ekledikleri bir not var: “Reklam ve iş birlikleri için DM” Yani amaç baştan belli sizce de öyle değil mi? Ve bazıları blog nedir, blog nasıl yazılır haberi yok. İçlerinde instagramın gerçekten blog olduğuna inananlar var biliyor musunuz?.

Bu şekilde bir yol izleyerek hem gerçek blog yazarlarının emeğini hiçe saymış oluyorlar hem ‘blog yazarlığı’ vurgusunu kötüye kullanıp lekeliyorlar. Olay bununla da sınırlı değil. Markaların ‘denemeleri ve yazmaları’ için gönderdiği ürünleri satmaya başlıyor kimileri. Yani olayın ticari boyutuna kısa yolla ulaşıyorlar.

Peki bu durumda sadece kendini blogger zanneden ve etrafındakileri inandıranlar mı suçlu? Bunların hesaplarını incelemeyen ve “ben bloggerım dediğinde “hani senin blogun” diye sormayan firmaların hiç mi suçu yok? Aslında bakarsınız suçları hiç azımsanmayacak ölçüde. Onlar bu blog yazmayan ve takipçileri gerçek olmayan hesaplara ürün gönderip, ürünlerin akıbetini bile sormayınca ne oluyor? “Bu iş ne kadar kolaymış” diye düşünen meraklı insanlar da açıyorlar bir instagram hesabı, alıyorlar takipçiyi başlıyorlar firmalara yazmaya. Belki onlara da gelir öyle değil mi?

Bu arada emek veren blog yazarları ne yapıyor dersiniz? Sırf bu işi severek yaptıkları için, blog yazarken paylaşım yaparken mutlu oldukları için ceplerinden para verip o markaların ürünlerini almaya devam ediyor. Evet bir çoğu bunu yapıyor.

Sizce firmalar neden böyle yapıyor? Ürünleri yazmayan tanıtmayan hatta blog bile yazmayan insanlara neden ürün gönderiyorlar? Bizler nasılsa gidip o ürünleri alıp, kullanıp yazıyoruz. O kişiler bedava olmazsa almıyor. Sebep bu olabilir mi? Biz mantıklı bir gerekçe bulamadık. Bizler blog yazarı olarak, birer tüketici olarak blog yazarları kimdir, ne kadar samimidir bir iki defa okumakla anlayabiliyorsak koskoca pr ekipleri bunu neden anlayamıyor? Çalıştıkları markayı aşağı çekmek hoşlarına gitmez ama ürün gönderdikleri insanlar instagram hesaplarında bile ürünü yorumlamazken nasıl bir sonuca varmayı düşünüyorlar dersiniz? Peki pr işlerini instabloggerlara veren markalara ne dersiniz? Bol bol soru işreti konulacak cümleler kurmak mümkün bu paragrafta… Bizde bu soru işaretleri oluşturan markalar yanında nokta atışı yapan muhteşem firmalar da var. Onları da yürekten tebrik ediyoruz.

Bir sorun da nedir biliyor musunuz? Firmaların uyarılara duyarsız olması! Ya cevap verilmiyor, ya geçiştiriliyor. Bazı markaların ‘blogger toplantısı’ adı altında bir organizasyon yapıp katılımcıların yarısından çoğunun blogu olmayan makyaj sever instagram hesabı olması ayrı bir konu zaten.

Bu noktada hemen vurgulayalım; markaların denemesi için ürün gönderdiği çok kıymetli blog yazarları da var. Ve bizler onların yorumlarını fazlası ile önemsiyor ve ilgi ile takip ediyoruz.

Bu yazıyı hep birlikte hazırlayıp yayınlamadan önce çok düşündük. İlk soru 'acaba tepkimiz işe yarar mı?’ Evet okuduğunuza göre yazıyı yayınlama kararı aldık. Hiç bir işe yaramasa da, ürün incelemeyi değerlendirmeyi bilmeyen amacı çok farklı olan insanlarla iş birliği yapılmaya devam edilse de bizim çizgimiz net! Bugüne kadar ne yaptıysak o şekilde devam etmeyi planlıyoruz. Ya siz olsaydınız ne yapardınız?

Not: Bu yazıyı görüp paylaşmak isteyen blog yazarlarının, detaylıca anlayarak okumasını rica ediyoruz. Yazıda altını dolduramayacağı özelliklere sahip birinin bu yazıyı yayınlaması doğru olmaz. Mesela bloguna düzenli yazı girmeyen veya blogu sadece hediye ürünlerle dolu olan bir blog yazarı lütfen bu yazıyı yayınlamasın. Bizler gibi düşünen yazarların bu yazıyı paylaşması hepimizi mutlu eder. Bizler doğru yolda olduğumuzu biliyoruz ancak yazının çok fazla blogda yayına girmesi bizim tavır ve tepkimizin doğru olduğunu çok fazla insana ulaştırır.

Sağlıcakla…


"Ya Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?" için 9 yorum:

 1. Hiç bilmiyordum böyle şeyleri çok şaşırdım, 40 000 takipçi satın alınması filan ne acayip şeyler oluyormuş:))))Bloğu olmayan, ürün tanıtmayanlara ürün göndermeleri yazık, gerçekten, benim rastladığım tüm bloglar sizin bloğunuz gibi, ürünleri uzun, uzun tanıtıyorlar, kullanıp sonucunu yazıyorlar, artı, eksi yönlerini söylüyorlar. Yani bu işi ciddiye aldıkları anlaşılıyor.
  Çok faydalı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar da doğru ben bu kadarını hiç bilmiyordum neler dönüyüormuş vay be...
  Ben de benim bloğum o kadar uğraşıyorum niye bu kadar çıkış yapamıyor diyordum ama ne olursa olsun ben bunu zevkle zahmetle dürüstçe yapıyorum Paylaştığınız için çok teiekkürler, şimdi bloğumun hi. bçyle saçmalıklara gerek kalmadan ne kadar değerli olduğunu anladım.

  YanıtlaSil
 3. Blogları sosyal medyadan belki ayrı yerde değerlendirmek gerekiyor, sosyal medyanın trafiğinden ve paylaşım potansiyelinden beslenebilir bloglar ama içerik ve etkileşim anlamında daha çok emek isteyen hatta birikime ihtiyaç duyulan platformlar. Ve belki başlarda değil ama zamanla oturmuş bir kimlik beklentisi var bloglardan. Yazıya konu olan blogları açıkçası çok takip edemiyorum, çünkü makyaj ürünü kullanmıyorum, yıllardır kullandığım bir iki bakım ürünü var. Ama yine de sizin söz ettiğiniz ayrımın dışarıdan çok net görüldüğünü düşünüyorum, burada blog yazarlarını hedef almadan önce analizci okur ve marka sorumluluğunu takip eden firmalar da sorumlu. Zaten bu konuda yazan ciddi ve fayda odaklı bloglar sürekli ürün tanıtımından ziyade farklı veya bütünleyici paylaşımlar da yapıyorlar. Bir insan yüzlerce ürünü nasıl dener neden dener diye düşünüyorum ben. Anladığım kadarıyla bu konuda da çakma tabir edilen türevler çıkmış. Ama emek, samimiyet hemen ve hep farkediliyor, belki daha samimi ve dikkatli bir okur kitlesi için belirleyici bir sürece dönüşebilir. Sosyal medya tüketen bir yapıya sahip ama kanalize edilebilir tarafı faydaya dönüşebilir. Acaba diye sorduğum sorulara cevap oldu bu yazı, serzenişlerde haklısınız ama emek ve samimiyet her zaman geçer akçe. Nice güzel çalışmalarınıza..

  YanıtlaSil
 4. Bu tarz olayları ilk sevgili Nihal den(Hüzün sarısı) duymuştum ve kontrol etmiştim bilmeden beğenmiş miyim diye bir iki tane çıkmıştı önce takibe alıp sonra çıkıyorlarmış bir de şimdi sizler aracılığı ve blog gruplarımız dışında olanlara dönmüyorum . sahte olan her şeyden nefret ediyorum bir de buna vakit ayırıyor olmalarını anlamıyorum.
  Sizlerle belki farklı kulvarlar da blog yazıyoruz ama beni en çok çeken dürüstçe deneyimlemeleriniz makyaj ürünlerini bir kaçı dışın da kullanmasam bile pek çok şey öğrendim sayeleriniz de kendi adıma teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 5. blogger'da da "takipçi sayısı artırma" hilesi diye bişey varmı acaba? 😊 ne garip bi durum..sizin bu konu hakkındaki siteminizi düzeltebilecek bir şey var mı tam bilemiyorum,ama aklıma blog yazarlığının meslek olarak (ciddi bir şekilde) kabul edilmesi geliyor..Belki bu şekilde bloggerda bazı şeyler bir düzene girebilir diye tahmin ediyorum..Benim bu konudaki yazımı da okuyabilirsiniz..

  YanıtlaSil
 6. Çok isabetli bir yazı olmuş.Ben de sizlerin destekçisiyim.Her gördüğümde +1 yaparak paylaşmaya gayret ediyorum.

  YanıtlaSil
 7. Olay anlattığınız gibi sahte hesapların firmaları kandırması şeklinde değil de dostlar alışverişte görsün gibi sanki. Olaya sahte hesaptan bakınca bedava ürün alıyor hatta bedava aldığı ürünü satıp paraya çeviriyor. Bence firma da bunu biliyordur. Ama elindeki ürün kalitesizse ve bunu gerçek bir blog yazarına gönderirse olumsuz eleştiri alıp imajına zarar verebilir. Bunun yerine sahte hesaba göndererek olumlu yorum alacağını çok iyi biliyor. Sonuçta ürünü google den araştıracak olan kullanıcı o yorumla karşılaşacak ve rastgele girdiği o hesabın sahte olup olmadığını sorgulamayacak. Burada önemli olan son kullanıcının kandırılmasını önlemek ve siz bu yazınızla yeterince bilgilendirmiş oldunuz.

  YanıtlaSil
 8. Artık sosyal medya insanları o kadar değiştirdi ki her şeye ticari gözle bakar olduk... Yaşamı kaydetme, hayallerimizden, yaşamdan bir şeyler paylaşma işi bitmek üzere...

  YanıtlaSil
 9. Merhaba! :) Blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım. Sizide kendi bloguma beklerim,takip ederseniz mutlu olurum 💎 www.nurundelidolublogu.tk 💎 ve ayrıca yazdıklarınızda çok haklısınız ben 3-4 senedir blog yazıyorum ve instagramı sadece blog postlarımı duyuru amacıyla kullanıyorum. hesabım çalındı numarası yaparak bile yardım toplayıp benim 2 yılda yaptığım 4k takipçiyi 2 günde geçen o kadar çok insan tanıyorum ki sayısız...

  YanıtlaSil

"Sosyal Medya Kafe'de kullanılan ekran görüntüleri, fotoğraflar ve yazılar Sosyal Medya Kafe'ye aittir. Yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı sadece www.sosyalmedyakafe.com'a aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden bir başka blogda veya web sitesinde yayınlanması, tariflerin veya yazıların ekran görüntüsü alınarak sosyal ağlarda paylaşılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası`na aykırıdır. Aksi taktirde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat serleri Yasası gereği suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasal yükümlülüğü vardır."
Sosyal Medya Kafe Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır...